HIV-1 viral proteinlerin (gp120 ve tat) kan-beyin bariyerinde oksidatif stresi indüklemedeki rolleri
The roles of HIV-1 viral proteins (gp120 and tat) induced oxidative stress in blood-brain barrier
  1. Tez No: 193577
  2. Yazar: TÜLİN OTAMIŞ PRİCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRİYE URAS, PROF.DR. NURAN ERÇAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
HIV-1 VİRAL PROTEİNLERİN (GP120 ve TAT) KAN-BEYİN BARİYERİNDEOKSİDATİF STRESİ İNDÜKLEMEDEKİ ROLLERİAdı ve Soyadı : Tülin Otamış PriceDanışmanların Adı : Prof.Dr. Fikriye UrasProf.Dr. Nuran ErçalKabul Tarihi : 21/06/2006Programı : M.Ü. Sağlık Bilimleri EnstitüsüAnabilim Dalı : BiyokimyaÖZETAIDS demans kompleksin (ADC) gelişiminde kan-beyin bariyeri (KBB)önemli bir role sahiptir. HIV-1 gp120 (zarf glikoproteini) ve Tat proteinleri(transkripsiyon regülatörü) nörotoksik ve sitotoksiktir ve ADC gelişiminde roloynarlar. HIV-1 enfeksiyonu sırasında KBB' nde görülen değişikliklerin sebebi, buproteinlerle indüklenmiş oksidatif stres olabilir.Bu çalışmada elde edilen veriler, gp120 ve Tat' ın oksidatif stresi indükleyicietkisinin olduğu görüşünü desteklemektedir. RBE4 hücrelerinin kullanıldığı in vitrove HIV/gp120-transgenik farelerin kullanıldığı in vivo sistemlerde, oksidatif stresincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
THE ROLES OF HIV-1 VIRAL PROTEINS (GP120 and TAT)INDUCED OXIDATIVE STRESS IN BLOOD-BRAIN BARRIERSUMMARYThe role of the blood-brain barrier (BBB) has an important role in thedevelopment of AIDS dementia complex (ADC). The HIV-1 gp120 (envelopeglycoprotein) and Tat (transregulatory protein) of HIV-1 are neurotoxic and cytotoxic,play a role developmenting ADC. Gp120 and Tat-induced oxidative stress in HIVinfection may alter BBB.This study supports that gp120 and Tat induce oxidative stress by using RBE4cells in vitro and HIV/gp120 transgenic mice in vivo systems. Oxidative damage inRBE4 cells, as a consequence of gp120 and Tat exposure, are quantified by HPLCand spectrophotometric methods.