Gebelikte anemilerde semptom değerlendirmesi ve hemoglobin renk skalasının (who haemoglobın colour scale) kullanımının etkinliği
Efficiency of symptom asessment and haemoglobin color scale usage (who haemoglobin color scale) to evaluate of anemia in pregnancy
- Tez No: 193605
- Danışmanlar: PROF. HEDİYE ARSLAN, PROF. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ, DOÇ. NURDAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Zübeyde EKŞÖZETGEBEL KTE ANEM LERDE SEMPTOM DEĞERLEND RMES VEHEMOGLOB N RENK SKALASININ (WHO HAEMOGLOBIN COLOUR SCALE)KULLANIMININ ETK NL ĞÇalışma, gebelikte görülen anemilerin belirlenmesinde, semptom değerlendirmesininve Hemoglobin Renk Skalasını'nın (WHO Haemoglobin Colour Scale) kullanımınınetkinliğini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve prospektif olarak planlanmıştır.Eylül 2004- Aralık 2005 tarihleri arasında stanbul ilinde bir devlet hastanesinin gebetakip kliniğine başvuran ve gebeliğinde herhangi bir riski olmayan 1. trimeterde 105, 2.trimesterde 148 ve 3. trimesterde 175 olmak üzere toplam 428 gebe araştırma grubunaalınmıştır.Çalışmada gebelerin obstetrik ve demografik verileri alınmıştır. Konjuktiva, yüz, avuçiçleri, tırnaklar, dudaklar ve oral mukozadaki solukluk ve diğer anemi belirtileri yönündendeğerlendirilmiştir. Son olarak Hemoglobin Renk Sakalası (HRS) kullanılarak hemoglobindeğerlerine belirlenmiş ve referans olarak klinikte kullanılan otomatik cihazla ölçülenhemoglobin değerleri alınmıştır.Veriler istatistik uzmanı tarafından SPSS Windows 12.0 ve Graph Pad Instad 3programı kullanılarak, ki-kare testi (X2), t testi, Pearson korelasyon tekniği, duyarlılık,seçicilik, Pozitif Kestrim Değeri (PKD), Negatif Kestrim Değeri (NKD), Doğruluk, OddsRatio (OR) ve Likelihood Ratio(+) (LR(+)) testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Zübeyde EKŞSUMMARYEFFICIENCY OF SYMPTOM ASESSMENT AND HAEMOGLOBIN COLORSCALE USAGE (WHO HAEMOGLOBIN COLOR SCALE) TO EVALUATE OFANEMIA IN PREGNANCYThis study was planned descriptive and prospective in order to determinate theeffectiveness of using haemoglobin color scale developed by World Health Organization(WHO Haemoglobin Colour Scale) and symptom asessment to evaluate of anemia inpregnancy.The study includes total 428 pregnant women who were follow up visits in the prenatalclinics of a state hospital in Istanbul between September 2004 and December 2005 and whohave no problem associated with the pregnancy. There were 105 pregnant women in firsttrimester, 148 pregnant women in second trimester and 175 pregnant women in thirdtrimester.In the study, the obstetric and demographic data related to pregnants was taken. Palenessof conjuctiva, face, palm, nail bad, lips and oral mucosa and also in point of other symptom ofanaemia was examined. Finally, using WHO Haemoglobin Color Scale was determinatedhaemoglobin values and automated counter device haemoglobin results were taken referencepoint.During the analysis of the data gathered, SPSS for Windows, 12.0 program and GraphPad Instad 3 were used by a statistics expert and chi-square test (Ï2 ), t test, PearsonCorrelation, sensitivity, spesivity, Positive PredictiveValue, Negative Predictive Value,Accurancy, Odds Ratio(OR) and Likelihood Ratio(+)(LR(+)).