Askeri liselerde sporcu öğrenciler ile sporcu olmayan öğrencilerin problem çözebilme, strese karşı koyabilme, uyum becerileri ve başarı düzeyleri
The levels of problem solving, coping with stress, skills of conformity and academic success of athletes and Non-Athletes students in military high schools
  1. Tez No: 193607
  2. Yazar: FATİH ŞENDURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN AMMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ASKER L SELERDE SPORCU Ö RENC LER LE SPORCU OLMAYANÖ RENC LER N PROBLEM ÇÖZEB LME, STRESE KAR I KOYAB LME, UYUMBECER LER VE BA ARI DÜZEYLERAdı ve Soyadı :Fatih ENDURANDanı manın Adı :Doç.Dr. Tayfun AMMANKabul Tarihi :12.07.2006Programın Adı :Spor Yöneticili i - DoktoraAnabilim Dalı :Beden E itimi ve SporÖZETÇalı mada askeri liselerde e itim-ö retim gören sporcu olan ve sporcu olmayanö rencilerin problem çözebilme, strese kar ı koyabilme, uyum becerileri ile akademik dersba arı düzeyleri arasındaki ili kiler incelenerek, planlı ve sürekli antrenman yapan sporcuö renciler ile aynı ya grubunda olan ve aynı ortamda ya ayan ö renciler arasındakifarklıklıları ve benzerlikleri de erlendirmek amaçlanmı tır.Çalı maya askeri liselerde e itim-ö retim gören sporcu olan ve sporcu olmayan 813ö renci katılmı tır.
Özet (Çeviri)
THE LEVELS OF PROBLEM SOLVING, COPING WITH STRESS, SKILLS OFCONFORMITY AND ACADEMIC SUCCESS OF ATHLETES AND NON-ATHLETESSTUDENTS IN MILITARY HIGH SCHOOLSAdı ve Soyadı :Fatih ENDURANDanı manın Adı :Doç.Dr. Tayfun AMMANKabul Tarihi :12.07.2006Programın Adı :Spor Yöneticili i - DoktoraAnabilim Dalı :Beden E itimi ve SporSUMMARYThis study aims at assessing the similarities and differences between the group ofstudents who train constantly and in a planned way and the other group of students who are atthe same age and live in the same environment by examining the relationship betweenproblem solving, stres management, adjustment skills and academic success levels of athleteand non-athlete students in military high schools.A total number of 813 students-including athletes and non-athletes-haveparticipated in the study. In order to reach the findings, ?Personal Information Form?, toobserve perception of problem solving skills ?Problem Solving Inventory?, to assess cadets?personal styles of stres management ?Stres Management Inventory?, and to identify theirpersonal traits ?Hacettepe Personality Inventory? have been used.In this study, it has been found out that in solving problems the students who areathletes have more self confidence and have reached beter planned solutions than the studentswho are not. When stress management methods are concerned, athletes appear to be more self-confident and moreover, when exposed to stress, students who are not athletes have a moreyielding approach. Personally, socially and in generally speaking, athletes can adjust betterthan the students who are not athletes.Furthermore, when academic success of both groupshave been compared, it has been observed that students who are not athletes have higher levelsof success than those who are not.Regarding the findings of the study, while continuing academic programs, it has beenfound out that taking part in a sports team (as an athlete) enhances individuals? stressmanagement and problem solving skills and also makes a positive contribution to theirpersonal development and academic success.Key Words : Sport, Problem Solving, Ways of Coping, Personality, Education