Fukoidan içeren farmasötik şekillerin yanık tedavisinde değerlendirilmesi
Evaluation of pharmaceutical forms containing fucoidan on burn healing
  1. Tez No: 193631
  2. Yazar: ALİ DEMİR SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE AKBUĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
ÖZETFUKOİDAN İÇEREN FARMASÖTİK ŞEKİLLERİN YANIKTEDAVİSİNDE DEĞERLENDİRİLMESİBu çalışmanın amacı, yara tedavi edici etkisi bilinen kitozan ile hücreproliferasyon aktivitesi ve büyüme faktörleri üzerine uyarıcı etkisi saptanan fukoidanınçeşitli farmasötik şekillerinin hazırlanıp, optimum şartları sağlayan formüllerintavşanlarda deneysel amaçlı ikinci derece yanıklardaki tedavi etkinliğininincelenmesidir.Çalışmada fukoidan içeren kitozan film, hidrojel ve nanopartikülleri hazırlanmış,filmlerin; kalınlığı, su buharı geçirgenliği, su tutma, şişme, mekanik dayanıklılık vebiyoadhezyon özellikleri, hidrojellerin; viskozite, su tutma, şişme, penetrasyon vebiyoadhezyon özellikleri, nanopartiküllerin; partikül büyüklüğü, yükü ve biyoadhezyonözellikleri incelenmiştir. Optimum şartları sağlayan filmlerin %2 (h/h) laktik asit,hidrojel ve nanopartiküllerin ise en yüksek konsantrasyondaki polimer çözeltisi ilehazırlandığı saptanmış ve bu formülasyonların her birinin tedavi etkinliği negatifkontrol, fukoidan çözeltisi ve fukoidan içermeyen kitozan farmasötik şekilleri ilekarşılaştırılmak üzere, sırt bölgesinde dört adet ikinci derece termal yanık oluşturulmuştoplam 21 adet Yeni Zelanda tipi erkek albino tavşana uygulanmıştır. Tavşanlarmakroskobik gözlenme yanında, 7., 14. ve 21. günlerde anestezi altında biyopsinumuneleri alınarak histopatolojik olarak incelenmiştir.Sonuç olarak, yaralara uygulanan farmasötik şekiller ve kontrol gruplarıkarşılaştırıldığında, iyileşme açısından aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklarbulunmuştur. Bu verilerin ışığında, özellikle fukoidan içeren kitozan hidrojel vefilmlerin yara iyileşme sürecini kısalttığı, rejenarasyonu, re-epitelizasyonu arttırarakhızlı ve etkili bir iyileşme sağladığı görülmüş ve yanık tedavisinde kullanılabileceğikaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYEVALUATION OF PHARMACEUTICAL FORMS CONTAININGFUCOIDAN ON BURN HEALINGThe objective of this study is to prepare various pharmaceutical forms of chitosanwith wound healing effects as well as fucoidan whose stimulating effect is known toexist on cell proliferation activities and growth factors, in formulas maintainingoptimum conditions with the aim of investigating the effect of treatment in seconddegree burns initiated for trial purposes on rabbits.In this study chitosan film having fucoidan composition, hydrogel andnanoparticles were prepared and the thickness, water vapor permeability, waterretention, swelling, mechanical resistance and bioadhesion features of the preparedfilms; viscosity, water absorption, swelling, penetration and bioadhesion features of thehydrogels; the size, charge and bioadhesion features of the nanoparticles wereexamined. It was designated that the films providing optimum conditions were made in2% (v/v) lactic acid, while hydrogel and nanoparticles were prepared in polymersolution with maximum concentration and each one of these formulas were applied to21 New Zealand male albino rabbits with four second degree thermal burns made ontheir backs for controlling the effect of treatment as well as comparing with negativecontrol, fucoidan solution and chitosan pharmaceutical forms not containing fucoidan.Rabbits were inspected in macroscopic examination and hystopathologically byreceiving biopsy samples under anesthesia on days 7, 14 and 21.In conclusion, when the pharmaceutical forms applied on wounds and controlgroups are compared, significant differences are observed statistically in terms oftreatment. In respect to these data, it is seen that particularly, chitosan hydrogels andfilms containing fucoidan shorten treatment period of wounds and provide fast andeffectual healing by improving regeneration and re-epithelisation, so it?s recorded thatthese systems can be used in treatment of burns.