Ratlarda gentamisin ile oluşturulan nefrotoksisitede bazı biyokimyasal parametreler üzerine fucoidan'ın etkisi
The effects of fucoidan on some biochemical parameters in rats with gentamycine induced nephrotoxicity
  1. Tez No: 385252
  2. Yazar: NEŞE ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT, YRD. DOÇ. DR. SERKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Patoloji, Biochemistry, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ratlarda gentamisin ile oluşturulan nefrotoksisitede bazı biyokimyasal parametreler üzerine fucoidan'ın etkisi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyokimya Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2015. Fucoidan, tüm kahverengi alglerin hücrelerarası boşluklarında bulunan yüksek vizkoziteye sahip müsilajımsı, önemli oranda sülfat ester grupları ve L-fukoz içeren bir polisakkarittir. Bu çalışmada ratlarda gentamisin (GM) ile oluşturulan nefrotoksisitede fucoidan kullanılmasının bazı biyokimyasal parametreler ile böbrek dokusu üzerine etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada kullanılan ratlar rastgele seçilerek her biri 7 rattan oluşan 4 gruba ayrıldı: Kontrol grubu (fizyolojik tuzlu su i.p, 8 gün), fucoidan grubu (fucoidan 100 mg/kg/gün intragastrik gavaj + fizyolojik tuzlu su i.p, 8 gün), GM grubu (GM 80 mg/kg/gün/i.p, 8 gün), GM+fucoidan grubu, (GM 80 mg/kg/gün/i.p + fucoidan 100 mg/kg/gün intragastrik gavaj, 8 gün). 8 günlük deneme süresinden 24 saat sonra kan örnekleri alındı, böbrekler histopatolojik değerlendirme amacıyla çıkarıldı. Elde edilen serumlarda üre, kreatinin, BUN, ürik asit, glukoz, total protein, albumin, globulin, total bilirubin, trigliserit, total kolesterol, VLDL, HDL, sodyum, potasyum, klor, fosfor, magnezyum düzeyleri ile ALT, AST, ALP, LDH, CK, amilaz aktiviteleri otoanalizörde analiz edildi, alınan böbrek dokuları histopatolojik açıdan incelendi.
Özet (Çeviri)
The effect of fucoidan on the change of some biochemical parameteres in nephrotoxicity induced by gentamicin in rats. The University of Yüzüncü Yıl, Health Sciences Institute, Depertment of Biochemistry, MSci. Thesis, Van, 2015. Fucoidan in all the spaces between the cells of brown algae with a higher viscosity of mucilage, significantly sulfate ester groups and is a polysaccharide containing L-fucose. This study was aimed to search the effect of fucoidan on the some biochemical parameters and kidney tissues in nephrotoxicity induced by GM in rats. The rats which are used in the study were randomly divided into 4 groups that each of has 7 rats: Control group; injected i.p. with physiological saline for 8 days, fucoidan group; fucoidan (100 mg/kg/day) was given by intragastric gavage and injected i.p. with physiological saline for 8 days, GM group; injected i.p. with gentamicin (80 mg/kg/day) for 8 days, GM+fucoidan group; injected i.p. with gentamicin (80 mg/kg/day) and fucoidan (100 mg/kg/day) was given by intragastric gavage for 8 days. After 24 hours from the process of eight-day experiment, blood sample were taken. The analysis of urea, creatinine, BUN, uric acid, glucose, total protein, albumin, globulin, total bilirubin, triglycerides, total cholesterol, VLDL, HDL, sodium, potassium, chlorine, phosphorus, magnesium levels and ALT, AST, ALP, LDH, CK, amylase activities were done by autoanalyser. The kidney tissues were examined histopathologically.