Normovolemik koyunlarda %7.2 sodyum klorür + %6 dekstran 70 solüsyonunun infüzyon hızının plazma osmolalitesi ve elektrolit konsantrasyonları üzerine etkisi
Effects of infusion rates of 7.2% sodium chloride + 6% dextran 70 solution on plasma osmolality and electrolyte concentrations in normovolemic sheep
- Tez No: 193659
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETŞiddetli hipovolemi ve şok durumlarının başlangıç tedavisinde son 20 yıldırkullanım alanı bulan küçük volüm canlandırma, %7.2-7.5 sodyum klorür (NaCl) +kolloid solüsyonunun az miktarlarda hızlı infüzyonunu ifade etmektedir. %7.2hipertonik NaCl + %6 dekstran 70 (HSD) solüsyonu uygulamaları plazmada hızlıvolüm artışını sağlamakta ve uzun süre koruyabilmektedir. Bu sayede, HSD vücuttauzun süreli hemodinamik ve metabolik yararlar sağlayabilmektedir. HSD solüsyonugenel olarak hipovolemik şokta kullanılmakla birlikte; kafa travmaları, yanıklar,sepsis, çoklu organ disfonksiyon sendromu ve kalp-damar cerrahisinde deuygulanmaktadır. HSD solüsyonu uygulanmalarının en önemli dezavantajlarıarasında; hipernatremi, demiyelinizasyon, geçici hiperkloremik asidoz, kanamaeğiliminde artış, akut renal yetmezlik ve anafilaksi yer almaktadır.Bu çalışmada sağlıklı koyunlarda hızlı volüm canlandırmada kullanılan %7.2Hipertonik NaCl + %6 Dekstran 70 (HSD) solüsyonunun infüzyon hızının plazmaelektrolitleri ve osmolalitesi üzerine etkisi araştırıldı.Klinik açıdan sağlıklı 8 aylık 14 adet dişi Sakız-Merinos melezi koyunrastgele örnekleme yöntemiyle iki gruba ayrıldı (n=7). 4 ml/kg dozda %7.2hipertonik NaCl ve % 6 Dextran 70 (Macrodex, Eczacıbaşı) kombinasyonu; birincigruba 2 dk içerisinde bolus şeklinde, ikinci gruba ise 20 dk içerisinde yavaş infüzyonşeklinde uygulandı. Koyunlardan kan örnekleri sıvı uygulamasından önce ve sonrası0, 5, 10, 15, 30, 60, 90, 120, 180, 360.
Özet (Çeviri)
SUMMARYSmall volume resuscitation used for the initial treatment of severehypovolemia and shock for the last two decades is expressed rapid infusion of smallvolumes 7.2-7.5% sodium chloride (NaCl) + colloid. 7.2% hypertonic NaCl + %6dextran 70 (HSD) causes rapid increase in plasma volume and maintain this effectfor longer periods. With this effect, HSD proves long term hemodynamic andmetabolic benefits in body. HSD is not only used in the treatment of hypovolemicshock, but also head trauma, burns, sepsis, multiple organ dysfunction syndrome andcardio-vascular surgery. The main disadvantages of HSD administrations arehypernatremia, demyelination, transient hyperchloremic acidosis, coagulopathy,acute renal insufficiency and anaphylaxia.In this study, the effects of infusion rates of HSD used for small volumeresuscitation on plasma electrolytes and osmolality in healthy sheep wasinvestigated.8 months of age, 14 healthy Chios-Merinos sheep were randomly separatedinto two groups (n=7). 4 ml/kg dose of 7.2% hypertonic NaCl and 6% dekstran 70(Macrodex, Eczacıbaşı) was administered in 2 minutes as a bolus infusion in the firstgroup and as a slow infusion in 20 minutes in the second group. Serum samples fromthe sheep were collected before and 0, 5, 10, 15, 30, 60, 90, 120, 180, 360. min afterthe fluid administration from the jugular vein to the anticoagulated (lithium heparin)sampling tubes.