Kaviter kemik defektlerinin tedavisinde xeno-osteoindüktif kemik protein ekstraktının kullanımı
The use of xeno-osteoinductive bone protein extract in the treatment of cavitary bone defects
- Tez No: 193658
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET Ş. ALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
KAVİTER KEMİK DEFEKTLERİNİN TEDAVİSİNDE XENO-OSTEOİNDÜKTİFKEMİK PROTEİN EKSTRAKTININ KULLANIMIDr. Murat SongürÖZETAmaç: Kaviter kemik defektlerinin tedavisinde, osteoindüktif bir ajan olan ve yüksek orandatip I kollajen ve diğer kemik proteinlerini içeren at kaynaklı kemik protein ekstraktınınetkinliğinin insan demineralize kemik matriksi ile karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Kaviter kemik defekti modeli olarak tavşan distal femur kondili kullanıldı.Lateral girişimle femur kondillerinde 6 mm. çapında ve 12-15 mm. derinliğinde kemikdefektleri oluşturuldu. 3 gruba ayrılan 18 tavşandan, birinci grup (n=6), boş bırakılırken,ikinci gruba (n=6) 0,4 cc demineralize kemik matriksi, üçüncü gruba ise (n=6) 20 mg. atkaynaklı kemik protein ekstraktı (Colloss-E) uygulandı. Altıncı hafta sonunda defektbölgesinin radyolojik ve histolojik incelenmesi yapılarak analiz edildi.Bulgular: Radyolojik incelemede defektin kaviter defekt olması nedeniyle belirgin birradyolojik fark saptanmamıştır. Histopatolojik incelemede ise, kaynama kalitesi açısındankemik protein ekstraktı grubu hem demineralize kemik matriks grubundan hem de kontrolgrubundan daha yüksek değerler bulunmuştur ve bu değerlerin istatistiksel olarak anlamlıolduğu görülmüştür. Greft inkorporasyonu ve yeni kemik oluşumu açısından da kemik proteinekstraktı grubunda, demineralize kemik matriksi grubuna göre daha yüksek değerler eldeedilmiştir.Sonuç:Kemik protein ekstraktının osteoindüktif özellikleri ile ilgili bildirilmiş öncekiyayınlar ile uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. At kaynaklı kemik protein ekstraktının, kaviterkemik defektlerinin tedavisinde başarılı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE USE OF XENO-OSTEOINDUCTIVE BONE PROTEIN EXTRACT IN THETREATMENT OF CAVITARY BONE DEFECTSDr. Murat SongürABSTRACTObjective: For the treatment of cavitary bone defects, efficacy of equine derived bone proteinextract as an osteoinductive agent, composed of high amount of type I collagen and otherbone matrix proteins, is aimed to be compared with human derived demineralized bone matrixMaterials and Methods: Rabbit distal femoral condyles were used as the cavitary bonedefect model. A defect of 6 mm. diameter and 12-15 mm. depth was created by lateralapproach. 18 rabbits were divided into 3 consecutive groups. Group I (n=6) was left empty ascontrol while group II (n=6) was filled with 0,4 cc. demineralized bone matrix and group III(n=6) received 20 mg. Equine derived bone protein extract (Colloss-E). At the end of 6thweek defects were evaluated both histologically and radiologically.Results: Since defect is cavitary, any radiologic difference were found by plain x-ray.Histopathologic evaluation revealed that, from quality of unions aspect, bovine bone proteinextract demonstrated better results than both control group and demineralized bone matrixgroup and these results were found to be statistically significant. From graft incorporation andnew bone formation aspect, similarly bone protein extract group demonstrated higher scoresthan demineralized bone matrix group.Conclusion: Results acheived were concordant with previously reported results concerningosteoinductive properties of bone protein extracts. It is concluded that equine derived boneprotein extract was effective in treatment of cavitary bone defects.