Spinal füzyon olgularında akut normovolemik hemodilüsyon uygulaması
- Tez No: 40339
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Çalışmamızda, spinal füzyon vakalarında %6 HES ile gerçekleştirilen akut normovolemik hemodilüsyonun (ANH) hemodinami, koagülasyon ve homolog kan transfüzyonu gereksinimi üzerine etkileri değerlendirildi. Spinal füzyon uygulanan toplam 10 ortopedik hastada, %6 HES ile ANH gerçekleştirildi. Çalışma kapsamına alınan tüm olgular; I. ANH uygulaması öncesi (Kontrol grubu}} II. ANH uygulaması sonrası, olmak üzere iki aşamada değerlendirildi. Tüm olgularda; A. Hemodinamik parametreler; Kalp hızı (HRJ, Sisto/ik (SAP) ve diasto/ik (DAP) arteriyel kan basınçları, santral venöz basınç (CVP), pu/moner arter basıncı (PAP), kardiak output ( CO), kardiak indeks (Cl), sistemik vasküler rezistans (SVR), pulmoner vasküler rezistans (PVR), doku oksijen sunumu (D02) ve miks venöz oksijen satürasyonu(SV02), B. Hematolojik parametreler; hematokrit (Ht), hemoglobin(Hb), trombosit sayısı, protrombin zamanı (PT), parsiyel tromboplastin zamanı (PTT), fibrinojen miktarı ve arteriyel kan gazları değerlendirildi. C. Operasyon süresince kanama miktarı, homolog ve oto/og kan ihtiyacı saptandı. D. Bulguların istatistiksel analizi amacıyla Student's-t testi kullanıldı. Tüm olgularda ANH sonrası HP, SAP, DAP, CVP ve PAP da anlamlı bir değişiklik olmadı (p>0.05). CO ve Cl anlamlı derecede arttı (p< 0.001).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we evaluated the effects of acut normovolemic hemodilution on hemodynamic, hematologic values and homolog blood transfusion requirement in patients undergoing spinal fusion surgery. 10 orthopaedic patients were evaluated before and following acute normovolemic hemodilution (ANH) with %6 hydroxyethyl starch (HES). For hemodynamic and hematologic conclusion; A. Hemodynamic values; heart rate (HR), systolic (SAP)and diastolic (DAP) arterial blood pressures, central venous pressure (CVP), pulmonary artery pressure (PAP), pulmonary capillary wedge pressure (PCWP), cardiac output (CO), cardiac index (CI), systemic vascular resistance (SVR), pulmonary vascular resistance (PVR), oxygen delivery (D02) and mixed venous oxygen saturation (SV02), B. Hematologic values: Plasma hemoglobin concen tration (Hb), hematocrit (ht), platelet count, protrombine time (PT), parsiel thromboplastin time (PTT) and amount of fibrinogen were measured before and after ANH administration. C.The amount of intraoperative bleeding and homolog and autolog blood transfusion requirements were evaluated during the operations. D.Student's-t test was used for statistical analysis. Following ANH administration; HR, SAP, DAP, CVP and PAP values were insignificantly changed. CO, CI and D02 were significantly increased (p< 0.001). SVR and PVR were importantly decreased (p < 0.05). SV02 was increased.