Toplum kökenli pnömonide beş ve on günlük levofloksasin tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması
Efficacy of levofloxacin five days versus ten days in the treatment of community acquired pneumonia
  1. Tez No: 193664
  2. Yazar: HACER ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZETAmaç:TKP ( Toplum Kökenli Pnömoni) önemli bir halk sağlığı problemidir. Yeniflorokinolonların farmakokinetik ve farmakodinamik özellikleri onları TKP tedavisiiçin tercih edilir kılmıştır. Bununla birlikte tedavi süresi hala tartışmalıdır. Buçalışmada; TKP tanısı alan hastalarda beş günlük ve on günlük levofloksasintedavisinin etkinliği karşılaştırılmıştır.Materyal ve metod:Ocak 2005 ile Mart 2006 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi TıpFakültesi Göğüs Hastalıkları kliniğine, Büyük Acil Polikliniğine, nfeksiyonHastalıkları kliniğine ve Nuh Naci Yazgan Göğüs Hastalıkları Hastanesine(NNYGHH) başvuran TKP tanısı konan çalışma kriterlerine uygun 40 hasta alındı.Tüm hastalardan anamnez alındı. Fizik muayene, iki yönlü akciger grafisi, tam kansayımı, Eritrosit Sedimantasyon Hızı, CRP, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri vearteriyel kan gazı analizleri yapıldı. Hastalar Toraks Derneği Tanı ve Tedavirehberindeki sınıflamaya uygun olarak gruplandırıldı. Grup 3-b'ye kadar olanhastalar çalışmaya dahil edildi.Pnömoni ağırlık sınıflaması Toraks Derneği kriterlerine uygun olarak yapıldı.Hastalar eşit olarak iki gruba ayrıldı. Yirmi hastaya beşgün, yirmi hastaya da on günsüreyle 500 mg/gün günde tek doz olarak parenteal/oral yol ile levofloksasintedavisi verildi.Üç hafta sonra hastaların şikayetleri sorgulandı; serolojik testler, akciğer grafisi veESH tetkiki tekrarlandı.viiiBulgular:Olguların yaş ortalaması beş günlük tedavi grubunda 48.8 yıl ±21.3( 19-78),on günlük tedavi grubunda 49.6 yıl ±18(20-73) idi. Alınan hastaların 28'i (%70)erkek , 12'si (%30) kadındı Beş günlük tedavi grubunda en sık saptanan semptomhalsizlik iken 10 günlük tedavi grubunda öksürük idi. En sık bulunan fizik muayenebulgusu ral (%72.5) idi.Balgam gram boyamasında en sık karışık ağız flora bakterileri ve Gram(+)ikili kok görüldü. Her iki grupta da gelişte ve 20. gün kontrolde balgamdaLegionella DFA ve Chlamydia DFA pozitifliği saptanmadı. Kırk hastanın 17'sinde(%42.5) kültür ve seroloji ile etken tespit edildi. Etken tespit edilen 17 hastanınbeşinde (%12.5) tek başına C. pneumoniae, ikisinde (%5) tek başına L. pneumophila,yedi hastada (%17.5) mixt infeksiyon mevcuttu. Bir hastada (%2.5) Chlamydia'nınyanısıra kan kültüründe S. pneumoniae üremesi mevcuttu. ki hastada (%5)Legionella ve Mycoplazma birlikteliği vardı. Bir hastada (%2.5) Klamidya'nınyanısıra balgam kültüründe H. influenza üredi. ki hastada (%5) Klamidya'nınyanısıra balgam kültüründe S. pneumoniae üremesi oldu. Bir hastada (%2.5) iseKlamidya ve Legionella birlikteydi.Tedavi süreleri dikkate alınmadığında birinci gün ve beşinci gün bakılan CRPve BK değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark mevcuttu (p0.05).Tüm hastalarda birinci gün ve 20.
Özet (Çeviri)
EFFICACY OF LEVOFLOXACIN FIVE DAYS VERSUS TEN DAYS INTHE TREATMENT OF COMMUNITY ACQUIRED PNEUMONIAAim:Community acquired pneumonia (CAP) remains an important public healthproblem. The pharmacokinetic and pharmacodynamic properties of the newfluoroquinolones made them as favourable choices for the treatment of CAP.However, the duration of the treatment is still controversal. The main aim of thisstudy is to compare the efficacy of five day levofloxacin treatment versus 10 days inCAP.Patients and Method:Fourthy adult patients diagnosed as CAP in Erciyes University School ofMedicine Emergency Service, Department of Infectious Disease, Department ofPulmonary Medicine and Nuh Naci Yazgan Pulmonary Medicine Hospital wereevaluated for the study from January 2005 to March 2006. After physicalexamination, complete blood count, erythrocyte sedimation rate (ESR), CRP, liverand renal function tests, postero-anterior and lateral chest radiography, arterial bloodgas analysis were obtained. CAP diagnosis was confirmed according to theguidelines of Turkish Thorax Society (GTTS). The severity of the pneumonia wascatagorised using GTTS criteria. The patient in group 3-b were included in thestudy. The patients were equally divided in two arms. Twenty of the patientsreceived five days and 20 of them received 10 days of levofloxacin 500 mgintravenous/peroral once a day. The patients were asked their complaints three weekslater after the therapy; serological tests, chest radiography and ESR were repeated.xResults:The mean age of five day treatment group was 48.8 ± 21.3( 19-78) years and49.6 ± 18(20-73) years for the other group. The 28 (70%) of the patients were maleand 12 (30%) were female. The most frequent symptom was fatigue for five daygroup and cough for ten day group. The common physical examination sign wasrales (72.5%) in both of groups.Mixed oral flora and gram positive diplococci were seen gram stain of sputum. Inboth groups neither legionella DFA nor Chalmydia DFA was positive in the first andthe twentieth days. Bacteriologic etiology could be defined for 17 (42.5%) patientsby culture and serology. In five patient C. Pneumoniae (12.5%),, in two patients L.pneumophila (5%) was single pathogen and mixed bacteriologic etiology weredetected in seven (17.5%) patients. Chalmydia serology was positive in one patientwhose blood culture revealed Streptococcus pneumoniae. In two patients (%5)legionella and mycoplasma were detected together positive. H. influenza was isolatedfrom the sputum cultures. In one patient (%2.5) who infected with Chalmydia. C.pneumoniae and S. pneumoniae was isolated from the sputum cultures of twopatients (%5). One patient C. Pneumoniae and L. pneumophila were the causativeagent together.The white blood cells and CRP was statistically different between the first and fifthday of the therapy in all patients(p0.05). The complete radiologic cure were observed for 26(68.4%) of the patients during this control and ten of the patients (%26.3), radiologiccure was incomplete .