Ege bölgesi kültür balıklarında streptokok infeksiyonlarının incelenmesi.
Study of streptococcus infections in cultured fishes Aegean region.
- Tez No: 193663
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERAP SAVAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZETStreptokok türleri, insan ve hayvanlarda deride ve mukozal yüzeylerde bulunabilenmikroorganizmalardır ve birçok hayvanda olduğu gibi, balıklarda da hastalık oluşturarakekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle streptokokkal infeksiyonlar, özellikle iç sukültür balıklarında büyük bir öneme sahiptir. Bu araştırmada, Ege Bölgesi kültürbalıklarındaki Streptokokkal infeksiyonların belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu araştırmada, Ege Bölgesi'nde bulunan çeşitli balık çiftliklerinden canlı olaraksağlıklı ve hasta olmak üzere rutin teşhis laboratuvarına getirilen 150 kültür balığından toplam101 adet mikroorganizma izole edildi. Bu bakterilerin 10 adeti (% 9.90) Gram Negatif kok vebasil, 91 adeti (% 90.10) ise Gram Pozitif kok-kokoid olarak belirlendi.Gram Pozitif kok-kokoid tarzı 91 adet mikroorganizmadan 4 adeti Staphylococcusspp. olarak belirlenirken, 32 adet Lactococcus lactis, 3 adet Enterococcus avium, 16 adetEnterococcus feacalis, 1 adet Listeria spp., 10 adet Aerococcus viridans, 5 adet Aerococcusurinae, 7 adet Streptococcus pyogenes ve 13 adet Streptococcus agalactiae identifiye edildi.S. agalactia, sağlıklı balıkların % 10.42'sinden izole edilirken, %7.84 oranında hastabalıklarda izole edilmiştir. S. pyogenes ise, sağlıklı balıkların % 6.25'inden izole edilirken,hasta balıkların % 3.92'sinden izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYStreptococcus spp., can be present on skin and mucosal surfaces of animal and human.Like most of the animals also these microorganisms can create diseases on fish and so theycan cause economical looses. Therefore, Streptococcal infections are very importantespecially for cultured freshwater fısh. The aim of this study was, to define Streptococcalinfections at culture fish in Aegian Region.In this research, 150 live culture fishes were taken from various fish farms on AegeonRegion and they classified as healthy or diseased. After analiysing these 150 culture fishes atroutine identification laboratories, 101 microorganism isolated. 10 (%9,90) of these bacteriawere identified as Gram-Negative cocci and bacilli, 91 (%90,10) of them were identified asGram-Positive cocci-coccoid.After identification of these 91 Gram positive cocci-coccoid microorganisms, the mostprevelant strains were Lactococcus lactis (32), Enterococcus avium (3), Enterococcus feacalis(16), Listeria spp. (1), Aerococcus viridans (10), Aerococcus urinae (5), Streptococcuspyogenes (7) and Streptococcus agalactiae (13).S. agalactia, isolated from 10.42 % of healthy fish as well as they isolated from 7.84% of diseased fish. Also S. pyogenes isolated from 6.25 % of healthy fish and 3.92 % ofdiseased fish.