Almanya'da sığır ve dana eti piyasa düzeni ve Türkiye için sığır eti pazarlamasında model oluşturabilme olanakları üzerine bir araştırma
A study on beef and veal marketing organization of germany and its application possibilities to marketing of beef and veal in Turkey
  1. Tez No: 193786
  2. Yazar: SEVİNÇ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN SAKARYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Veteriner Hekimliği, Economics, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Sağlığı Ekonomisi ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
ÖZETAlmanya'da Sığır ve Dana Eti Piyasa Düzeni ve Türkiye İçin Sığır Eti PazarlamasındaModel Oluşturabilme Olanakları Üzerine Bir AraştırmaBu araştırmada Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası kapsamında Sığır ve Dana Eti OrtakPiyasa Düzeni'nde uygulanmış ve uygulanmakta olan politikalar, Almanya'nın kasaplıkhayvan ve et piyasa yapısı ile ilgili düzenlemeleri, Almanya'da kasaplık hayvan ve etpazarlamasının tarihsel gelişimi detaylı olarak incelenmiştir.Türkiye'de 2001-2004 yılları arasındaki dönemde Ankara Ticaret Borsası (ATB)kayıtlarından, Almanya'da ise sığır ve dana eti pazarlamasında ZMP verilerindenyararlanılarak pazarlama marjları hesaplanmıştır.ATB Canlı Hayvan Borsası´nda, 2001-2004 döneminde kasaplık sığır ve sığır etindetespit edilen canlı-perakende, canlı-toptan ve toptan-perakende pazarlama marjlarının dönemortalaması sırasıyla % 55,36, % 39,81 ve % 25,25 olarak bulunmuştur.Almanya'da sığırlarda 2000-2002 yılları arasındaki dönemde cari fiyatlarla ortalamapazarlama marjları; canlı-perakende pazarlama marjı dönem ortalaması % 39,77, canlı-toptanpazarlama marjı dönem ortalaması % 17,51 ve toptan-perakende pazarlama marjı ortalamasıise % 28,80 olarak saptanmıştır.Almanya ve Türkiye arasında kasaplık sığır ve sığır etinde, canlı-toptan, canlı-perakende ve toptan-perakende pazarlama marjları açısından önemli farklılıklarbulunmaktadır.Türkiye'de sığır besi işletme ölçeklerinin küçüklüğü, dağınık bir yerleşim yapısı,pazarlama alt yapısının yetersizliği, aracı sayısının çokluğu ve prodüktivitelerinin düşükolması, üreticilerin örgütsüzlüğü, vb. etkenler aracı marjlarının yüksek olmasına nedenolmaktadır.Almanya'da, kasaplık hayvan pazarlarının yerini günümüzde kasaplık hayvan ticaretiyapan işletmeler, kasaplık hayvan değerlendirme kooperatifleri ve üretici ile kesimhanelerarasında aracı konumunda olan üretici birlikleri almaktadır.Anahtar kelimeler; Almanya, Ortak Tarım Politikası, Pazarlama, Pazarlama Marjı, Sığır veDana Eti.
Özet (Çeviri)
SUMMARYA Study on Beef and Veal Marketing Organization of Germany and Its ApplicationPossibility to Marketing of Beef and Veal in Turkey.In this research, the policies of the ?Common Market Order of Beef and Veal? of the EU inthe framework of the CAP, the national regulations of Germany in the livestock and the meatmarket, the historical development of livestock and meat marketing in Germany is examinedin details.The marketing margins for beef and veal in Turkey for the period 2001-2004 (which arecalculated using the data obtained from Ankara Commerce of Trade, and the results of theresearches made on the marketing margins for beef and veal in Germany (which arecalculated using the data obtained from ZMP) are calculated.The (live-retailer), (live-wholesaler) and (wholesaler-retailer) marketing margins forbeef in Turkey in the given period are found as % 55,36, % 39,81 and % 25,25 respectively.The (live-retailer), (live-wholesaler) and (live-retailer) marketing margins for beef andveal in Germany in the period (2000-2002) are calculated as % 39,77, % 17,51 and % 28,80respectively.There are important differences between the marketing margins of live cattle and beef ofTurkey and Germany.In Turkey, the cattle and beef producing enterprises are small-scaled, the producers areunorganised, and there are many intermediaries in the marketing chain of live cattle andmeat. These factors cause the marketing margins to be high.Today in Germany, the livestock markets are being replaced with the enterprises whichdeal with cattle trade, cooperatives and the producer organizations which play an importantrole between the producer and the slaughterhouses.Key words; Germany, Common Agricultural Policy, Marketing, Marketing Margin, Beef andVeal.