AC manyetik alana maruz bırakılan deneysel olarak oluşturulan diyabetli sıçanların extensor digitorum longus ve soleus kasının biyoelektrik, biyomekanik, biyokimyasal ve histolojik özellikleri
The effects of alternating magnetic field on the biomechanic, bioelectrical, biochemical and histological parameters of streptozotocin-induced diabetic rat soleus and extensor digitorum longus
- Tez No: 193831
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZETAC Manyetik Alana Maruz Bırakılan Deneysel Olarak Oluşturulan Diyabetli SıçanlarınExtensor Digitorum Longus ve Soleus Kasının Biyoelektrik, Biyomekanik,Biyokimyasal ve Histolojik ÖzellikleriÇalışmada ağırlıkları ortalama 250 ile 350 g arasında değişen Wistar türü,albino, erkek sıçanlar kullanıldı (n=80). Sıçanların yarısında, juguler venden 0,1 Msoğuk sitrat tampon çözeltisi (pH =4,5) içinde çözülmüş streptozotosin (STZ) 45mg/kg verilerek diyabet oluşturuldu. Sıçanların diğer yarısına ise aynı hacimde 0,1 Msoğuk sitrat tampon enjeksiyonu i.v. yoldan enjekte edildi. Kontrol (sitrat tamponenjekte edilmiş) grubunun yarısı ile diyabetli grubun yarısı her gün aynı saatlerde165 dakika boyunca 1,5 mT şiddetinde, 50 Hz frekanslı düzgün modülasyonlumanyetik alan içinde tutuldular. Bir aylık süre sonrasında intrakardiak kan alınarakkan biyokimya değerleri ölçüldü, dekapite edildikten sonra Soleus ve ExtensorDigitorum Longus (EDL) kaslarından biyomekanik ve biyoelektriksel ölçümlerkayıtlandı, Soleus ve EDL kası histolojik özellikleri elektron mikroskobu (EM) ileincelendi.Biyoelektrik ölçümlerden dinlenim zar potansiyelleri, Kas AksiyonPotansiyelleri, Depolarizasyon ve repolarizasyon süreleri, Kas Aksiyon PotansiyelAlanı, Depolarizasyon hızı ve repolarizasyon hızı ölçüldü. Deney gruplarına aitparametreler istatistik testleri ile analiz edildi.Sonuç olarak, manyetik alan diyabetli sıçanlarda kilo kayıplarını dolaylı olarakazalttığı, yorgunluk öncesi azalan kas kuvvetlerinde artma fakat yorgunluk sonrasıazalan kas kuvvetlerinde ise düzelme sağlamadığı görüldü. Dinlenim zar ve aksiyonpotansiyeli değerlerinde ise sayısal olarak çok az bir düzeltme sağladı ve budüzeltme istatiksel açıdan anlamlıdır. Kan glikoz, total kolesterol, HDL ve LDLkolesterol, trigliserid değerlerindeki artmayı da azalttı. Modülasyonlu manyetik alandiyabetin bozduğu tabloyu nispeten normalleştirdi. Ancak kontrol değerlerineyaklaştıramadı. Manyetik alanını şiddeti, frekansı, biçimi ve uygulama sürelerideğiştirilerek diyabet tablosuna etkileri araştırılabilir.ANAHTAR KELİMELER: AC manyetik alan, soleus, extensor digitorum longus, sıçan,streptozotosin
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe Effects Of Alternating Magnetic Field On The Biomechanic, Bioelectrical,Biochemical and Histological Parameters Of Streptozotocin-Induced Diabetic Rat Soleusand Extensor Digitorum Longus MusclesFor the biomechanical and histological studies, Wistar type albino rats, theaverage weight of which ranged from 250-350 grams were used (n=80). Half of the ratswere injected with 45 mg/kg streptozotocin (STZ) solved in 0,1 M cold citrate buffersolution (pH=4,5) in the jugular veins. The other half were injected with 0,1 M cold citratebuffer of the same volume mentioned. Half of the diabetic group was left in Helmholtzcoil within a magnetic field of 50 Hz frequency and 1,5 mT strength for 165 minute longeveryday for one month. Half of the healthy group, -injected with citrate buffer-, wasexposed to the MMF at the same time everyday. After a month, the blood was taken fromthe intracardiac to determine the biochemical values. After decapitation, biomechanicaland bioelectrical measurements of Soleus and Extensor Digitirum Longus (EDL)muscles, and histological features of the Soleus and EDL muscles for the electronmicroscopic studies (EM) were studied.In addition bioelectrical measurements, resting membrane potential (RMP),muscle action potential (MAP), depolarization and repolarization time, muscle actionpotential integral, depolarization and repolarization rate were measured. The parametersof the experimental groups were analyzed through statistical tests.Finally, results showed that the magnetic field indirectly decreased weight loss indiabetic rats. Increasing muscle twitch force decreased before fatigue but there was noaffect on the muscle twitch force after fatigue. Furthermore, there was only a littlerecovery in resting membrane potential, but this was a statistically significant recovery.The finding also revealed that MF decreased the development of blood glucose, totalcholesterol, HDL and LDL cholesterol and triglyceride. Modulation MF mademeasurements of the table break down by the normal, but they were not close to thecontrol group. A further study involving a higher MF, frequency, shape and applicationtime may be investigated in order to produce more reliable results.KEYWORDS: AC magnetic field, soleus, extensor digitorum longus, rat,streptozotocin