Acil cerrahi gerektiren abdominal onkolojik patolojiler
Emergency surgery for abdominal oncologic patologies
- Tez No: 193868
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE GÜLŞEN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZETBu çalışma; acil cerrahi girişim gerektiren abdominal onkolojik patolojilerin belirlenmesi,morbidite, komplikasyon ve mortaliteyi etkileyen risk faktörlerinin araştırılarak yaşamkalitesini artırılması ve en iyi sağ kalımı elde etmek için yapılması gereken uygun tedavişekillerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi.Çalışmamız, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde Ocak-1996 yıllarıile Temmuz-2006 yılları arasında acil cerrahi gerektiren, abdominal onkolojik patolojisi olan203 hastanın dosya ve ameliyat verilerinin retrospektif olarak incelenmesi ile yapıldı.Hastaların yaşı, cinsiyeti, preoperatif hematokrit ve albümin değerleri, acile başvurusebebi, tanı zamanı, cerrahi müdahale öncesi uygulanan konservatif, onkolojik ve cerrahitedaviler kayıtlarından araştırıldı. ASA ve Goldman skorları, yandaş hastalıkları kayıtedildi.Ameliyat esnasında hangi organda patoloji olduğu, çevre dokulara yayılım ve karaciğermetastazları, peritonit hali, yapılan ameliyatın tipi(palyatif, definitif) ameliyat kayıtlarındantesbit edildi. Postoperatif dönemde hastaların hastanede yatış süreleri, morbidite ve mortaliteile ilgili bilgileri ve histopatolojik tanıları derlendi ve hazırlanan formlara kayıt edildi. Eldeedilen veriler tek değişkenli ve çok değişkenli analizlerle istatistiksel olarak değerlendirildi.Çalışmada yer alan olguların 115'i(%56,7) erkek ve 88'i(%43.3) kadındı,yaş ortalaması48,9 ±17,22 idi. Abdominal onkolojik patolojilere bağlı gelişen ileus (%61), perforasyon(%30), kanama (%2.4) en sık görülen acil cerrahi endikasyonlardı. İleus kolorektalkanserlerde sık görülürken perforasyon mide kanserlerinde ön planda idi. Abdominalonkolojik patolojiler nedeni ile acil cerrahi uygulanan vakaların %97'sinde ileri evre(Evre3,4) tümörler mevcuttu. İki yüz üç hastanın 127'sine(%63) palyatif, 76'sına( %37) definitifcerrahi girişimler uygulandı. Genel komplikasyon oranı % 32 olarak bulundu ve olgularda ensık gelişen postoperatif komplikasyon yara yeri enfeksiyonu idi..Tek değişkenli analizlerde tümör yerleşim yeri, peritonit varlığı, yüksek ASA ve Goldmanskorları morbiditeye eşlik ederken, binary lojistik analizlerde sadece peritonit varlığı veyüksek ASA skoru istatistiksel olarak morbidite ile ilişkili bulunduGenel mortalite oranımız % 14,2'idi. Tek değişkenli analizlerde peritonit varlığı, yandaşhastalık, Hct düşüklüğü, komplikasyon varlığı ve yüksek ASA ve Goldman skorlarımortaliteye eşlik ederken, binary lojistik analizde Hct düşüklüğü ve yüksek ASA skoruistatistiksel olarak mortaliteye etkili bulundu.Ortalama hastanede yatış süresi 13.17±11.24 gün idi. Morbidite ve mortalite gelişenhastalarda hastanede kalış süresinin istatistiksel olarak daha uzun olduğu saptandı.Tanısal yöntem ve görüntülemelerdeki gelişmelere rağmen, abdominal onkolojikpatolojilere bağlı acil cerrahi gereksinimleri halen yüksek oranlardadır. Serimizde on yıllıksüreçte bu oran % 19 idi ve acil cerrahi gerektiren onkolojik patolojilerde morbidite vemortalite; ASA skoru yüksek hastalarda artmıştı. Peritonit varlığı ve Hct düşüklüğünün demorbidite ve moratlitede etkili olduğu saptandı. Bu nedenle onkolojik patolojilerin erkentanısı ve tedavisi yanında, onkolojik patolojilere bağlı meydana gelen ve acil cerrahigerektiren komplikasyonların da zamanında tanınması önemlidir. İleri ASA skorunun, Hctdüşüklüğünün ve peritonit varlığının morbidite ve mortaliteyi artırıcı etkilerinin bilinmesi vebu risk grubundaki hastalarda daha fazla özen ve destek tedavilerle en iyi sağ kalımı eldeetmek ve yaşam kalitesini artırmak mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe aim of this study was , to predict the abdominal oncological pathologies, that needsemergency surgery for increasing the life qualıty and to investigate the risk factors ofmorbidity and mortality.The records of 203 patients, who underwent emergency surgery with the diagnosis ofcomplicated abdominal oncological disease between January -1996 and July-2006 inGeneral Surgey Department of Medical Faculty of Dicle University,had used.Age, sex, preoperative hematocrit and albumine levels, indication of surgery, surgicaltreatments which has been performed before admitance, ASA and Goldman scores and co-morbid disease were evaluated.Tumor, its? extension to other tissues and liver metastasis,peritonitis, the type of the operation were reported..Postoperative hospitalization time, datasof morbidity , mortality and histopathological diagnosis were recorded. The datas wereeveluated statisticaly by multivariate and univariate analysis.İn the study;one hundred and fifteen patients (%56,7) were male and 88 patients(%43,3)were female. The avarage of the age was 48,9±17,22.İleus(%62), perforation(%30), bleeding(%2,4) were most common emergency surgeryindication of abdominal oncological pathologies.İleus was the most common indication incolorectal cancers.On the other hand, perforation was the most common indication in stomachcancers. Ninety seven percentage of the patients were advanced stage.(stage 3,4)One hundred and twenty seven(%63) of the patients underwent paliative surgery, wherethe 76(%37) of them had underwent definitive surgery. Thirty two percentage of them hadcomplications and the most common complication was the infection of the wound.The rate of the mortality was %14,2. We have seen the peritonitis, co-morbidty, lowhematocrit levels , complication, high ASA and Goldman scores with mortality in univariateanalysis. On the other hand, the low hematocrit level and high ASA score were effected themortality statisticaly in binary logistics analysis.The avarage of the hospitalization time was 13,17±11,24 days.The patients,who hadmorbidty and mortality had longer hospitalized time than the others.Even if the methods in diagnosis were better, today the need of emergency surgery forabdominal oncological pathology is still a lot.İn our study in ten years ıt was %19.Early and prompt diagnosis of both the tumor itself and its?complications are essential inorder to decrease the rate of morbidty and mortality. Care should be shown especially topatients with high score of ASA and those with peritonitis and low hematocrit levels.