Tam metal kuronlarda farklı kenar bitim şekillerinin kenar uyumuna etkisi
The effects of different types of finish-line geometries on the marginal fit of complete cast crowns
  1. Tez No: 193867
  2. Yazar: DEMET FİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLÜMSER EVLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
viTam Metal Kuronlarda Farklı Kenar Bitim Şekillerinin Kenar Uyumuna EtkisiDemet FinciAraştırmamızda, 2 farklı diş kesimi uygulanarak kıymetsiz metal alaşımındanhazırlanmış tam döküm metal kuron protezlerin kenar uyumları, mutlak kenaruyumsuzluğu ve kenar aralığı parametrelerine göre incelenmiştir.Çepeçevre şevli ve çepeçevre basamaklı olarak hazırlanmış deney örnekleri modelçenedeki yerlerine yerleştirildikten sonra tüm çene ölçüsü alınmıştır. Kıymetsiz metalalaşımından hazırlanan tam metal kuronlar deney örneklerine çinko fosfat simanı ilesimante edilmiştir. Simante edilen örnekleri akrilik bloklar halinde gömülerekvestibulo-lingual yönde kesitleri alınmıştır. Kenar uyumunun değerlendirilmesindemutlak kenar uyumsuzluğu ve kenar aralığı parametrelerinden elde edilen ölçümlerkullanılmıştır.Diş kesim yöntemlerinin tam metal kuron protezlerinin kenar uyumunaetkileri incelendiğinde, mutlak kenar uyumsuzluğu ölçümlerine ve kenar aralığıölçümlerine göre aralarında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.Gruplarda, mutlak kenar uyumsuzluğu ve kenar aralığı parametreleri arasında anlamlıbir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
viiThe Effects of Different Types of Finish Line Geometries on the Marginal Fit ofComplete Cast Crowns.Demet FinciMarginal fit of complete cast crowns which are fabricated on 2 types of toothpreparation designs have been investigated by using the parameters absolute marginaldiscrepancy and marginal gap.The master dies which are prepared as all around chamfer, all around shoulder areplaced in the model and full arch impressions are taken.The complete cast crowns havebeen cemented to master dies by zinc phosphate cement. The cemented crowns are thanembedded in acrylic blocks and sectioned vestibulolingually. The parameters ofabsolute marginal discrepancy and marginal gap have been used to evaluate themarginal fit.When evaluating the effects of preparation designs on the marginal fit of cast crowns,no groups have been found to be statistically different according to the parameters ofabsolute marginal discrepancy and marginal gap.No groups have been found to be statistically different to the parameters of absolutemarginal discrepancy and marginal gap.