Acil serviste hemorajik inmeli hastalarda kreatin kinaz-MB, troponin I, D-dimer değerlerinin glaskow koma skoru ve mortalite ile ilşkisi
The relationship between CK-MB,Tn-I,D-Dimer with GCS and mortality in patients to Emergency Deparment with hemorrhage stroke
  1. Tez No: 194014
  2. Yazar: MUSTAFA BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
11. ÖZETİnme, kalp hastalıkları ve kanserden sonra ölümün 3. nedeni olup sekelbırakıcı bir hastalıktır. Hemorajik inmeler, iskemik tipten az görülmesine karşın, dahaölümcül seyretmektedir. D-Dimer (DD) ve kardiak markerlar inmelerdeartabilmektedir.Ekim 2006-Ocak 2007 tarihleri arasında acil servisde hemorajik inme tanısıkonulan hastalar çalışmaya alındı. Bu hastalardan 0. ve 3. gün kanda D-Dimer,kreatin kinaz-mb (CK-MB), Troponin-I (Tn-I) çalışılarak, Glaskow Koma Skoru(GKS) ve mortalite ile ilişkisi incelendi.Çalışmaya 28'i erkek, 23'ü kadın 51 hasta alındı. Hastaların %72,6'sındahipertansiyon mevcuttu. Kırkbeşinde intraserebral, 6'sında subaraknoid kanama tesbitedildi. Yirmibir hasta eksitus oldu. Taburcu olanlarla ölen hastaların bulunan DD,CK-MB, Tn-I, GKS değerleri karşılaştırıldı. D-Dimer ölen grupta 3062±1781 ng/ml,taburcu grupta 766±153 ng/ml olup, karşılaştırıldığında istatiksel anlamlılık mevcuttu(p0,05).
Özet (Çeviri)
22-ABSTRACTThe relationship between CK-MB, Tn-I, D-Dimer with GCS andmortality in patients presented to Emergency Department with hemorrhagestrokeStroke is a common disorder that remains the third leading cause of death inwestern countries and a major cause of disability in the elderly. Althoughhemorrhagic strokes are seen less than ischemic type, is more fatal than ischemicstroke. D-Dimer (DD) and cardiac markers may increase in stroke.The patients who were diagnosed with hemorrhagic stroke in emergeneyservice between October 2006-January 2007 were taken into the study. İn the firstregistration of these patients and on the third day, DD, creatin kinaz-MB (CK-MB),Troponim-I (Tn-I) were determined and the relation between Glasgow Coma Scalaand mortality was evaluated.51 patients were taken into the study, 28 men, 23 women. 72.6%of thepatients had hypertension. İn these patients, 6 patients have subaracnoid hemorrhageand 45 have intracerebral hemorrhage. 21 patients were died.