Meme kanseri olan bireylerin birinci derece akrabalarının bilgi ve destek gereksinimlerinin saptanması
Information and support needs of women with primary relatives with breast cancer
  1. Tez No: 194064
  2. Yazar: GÖKÇE ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN ÇEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ETki aşamada gerçekleştirilen araştırmanın; birinci aşaması; Chalmers veThomson (1996) tarafından geliştirilmiş Information and Support NeedsQuestionnaire (Bilgi ve Destek Gereksinimleri Ölçeği)'nin geçerlik ve güvenirliğinideğerlendirmek amacıyla metadolojik, ikinci aşaması ise; meme kanseri olanbireylerin birinci derece akrabalarının bilgi ve destek gereksinimlerini belirlemekamacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir.Ölçeğin geçerlik ve güvenirliğini saptamak için 10.06.2005-15.02.2006 tarihleriarasında zmir li Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama HastanesiMeme Polikliniği ve Radyasyon Onkolojisi bölümlerine başvuran meme kanserlibireylerin birinci derece akrabaları ile görüşülmüştür (n=100).
Özet (Çeviri)
Of the research carried out in two stages; the first stage was carried outmethodologically to assess the validity and reliability of the Information and SupportNeeds Questionnaire developed by Chalmers and Thomson (1996) and the secondwas carried out descriptively to determine the information and support needs of first-degree relatives of individuals with breast cancer.In order to determine the validity and reliability of the scale an interview wasconducted with the first-degree relatives of individuals with breast cancer whoreferred to Breast Polyclinic and Radiation Oncology Department of Ege UniversityMedical Faculty Hospital, Izmir (n=100).