Sınıf II bölüm 2 anomalili erişkinlerde üst kesici dişlerin intrüzyonunun dentofasiyal yapılara etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of the incissor on dentofacial structures in adults with class II division 2 malocclusion
  1. Tez No: 194079
  2. Yazar: ALİ BAHADIR HOR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELİM ARICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZETÜST KES C D NTRÜZYONUNUN SINIF II BÖLÜM 2 MALOKLÜZYONLUER K NLERDE DENTOFAS YAL YAPILARA ETK S N N NCELENMESAli Bahadır HOR, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, A ustos, 2005Bu çalı manın amacı iki farklı intrüzyon arkı olan Utility Ark'ın ve Connetticutntrüzyon Arkı'nın (CIA) sınıf II bölüm 2 maloklüzyonun tedavisinde kullanılmasıylaelde edilen sonuçları de erlendirmek ve arkların etkinliklerini birbirleriylekar ıla tırmaktır.Büyüme atılım dönemini tamamlamı ve en az 4 mm derin kapanı a sahip 26birey (21 bayan, 5 erkek) çalı maya dahil edilmi tir. 13'er ki ilik 2 çalı ma grubuolu turulmu ve tedaviye do rudan kesici di intrüzyonu ile ba lanmı tır. ntrüzyondanhemen önce ve sonra alınan lateral sefalometrik radyograflar ve standart periapikalfilmler ölçümlerin yapılması için kullanılmı tır. Lateral sefalogramlar üzerinde açısal vedo rusal ölçümler yapılarak iskeletsel ve di sel de i iklikler; standart periapikalradyograflar üzerinde ise do rusal ve alansal ölçümler yapılarak kök rezorpsiyonuincelenmi tir. Bunun yanında yeni bir periapikal film standardizasyon tekni i ve kökrezorpsiyon miktarını belirleme yöntemi tanıtılmı ve bu çalı mada kullanılmı tır. Grupiçi ve gruplar arası kar ıla tırmalarda, parametrik ve non-parametrik analiz yöntemleriile korelasyon ve regresyon testleri %95 güvenilirlik sınırları içerisinde kullanılarakistatistiksel olarak anlamlı olan farklar ara tırılmı tır.Her iki intrüzyon arkının da ba arılı bir ekilde üst kesici di leri intrüze etti igözlenirken arkların intrüzyon etkinlikleri arasında önemli bir fark olmadı ıgörülmü tür. Derin kapanı ın açılmasına, üst kesici di intrüzyonuyla beraber alt ve üstkesici di lerin protrüze olmasının ve az miktarda da olsa alt çenenin a a ı-gerirotasyonunun katkıda bulundu u belirlenmi tir. Üst birinci büyük azının direnç merkezireferans alındı ında di te önemli bir ekstrüzyon gözlenmemi tir; ancak arkayadevrilmeden dolayı mesio-bukkal tüberküllerin özellikle CIA kullanılan bireylerdeönemli oranda sarktı ı tespit edilmi tir. Ayrıca CIA'ın az da olsa sagittal ankraj kaybınaneden oldu u bulunmu ve tedavi planı yapılırken bu durumun göz önündebulundurulması gerekti i dü ünülmü tür. ntrüzyon arklarının benzer artlar altındabirbirlerine yakın derecede kök rezorpsiyonuna neden oldu u sonucuna varılmı tır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTINVESTIGATION OF THE EFFECTS OF THE INCISOR INTRUSION ONDENTOFACIAL STRUCTURES IN ADULTS WITH CLASS II DIVISION 2MALOCCLUSIONAli Bahadır HOR, Ph.D. ThesisOndokuz Mayıs University, Samsun, August, 2005The aim of this study was to investigate the effects of two types of intrusionarches (Utility Arch and Connetticut Intrusion Arch) in treatment of class II division 2malocclusion and to compare the activity of the arches with each other.Study group were constructed from 26 individuals (21 female, 5 male) whowere at the post pubertal growth period and had at least 4 mm of overbite. Two studygroups were created including 13 patients and treatment was directly started withincisor intrusion. Lateral cephalometric and standard periapical radiographs taken justbefore and after intrusion were used for measurements. By using angular and linearmeasurements on the lateral cephalograms, skeletal and dental changes; by using areameasurements on standard periapical radiographs root resorption were assessed. Besidethis, a new technique of standardization of periapical radiography and evaluation of rootresorption were introduced and used in this study. Parametric and nonparametricstatistical analyses and correlation, regression tests were used to search for anysignificant differences both within and between the groups at 95% confidence level.Both of the intrusion arches were found to be successful in the intrusion ofupper incisors and no significant differences were found between the activities of thearches. Intrusion of the upper incisors with the protrusion of the upper and lowerincisors and the minimal backward-downward rotation of the mandible contributed tothe correction of deep bite. Significant extrusion was not observed with the reference ofthe center of resistance of the upper fist molars but significant lowering of the mesio-buccal cusp of the first molars with the use of CIA was determined. Furthermore usingof CIA caused slightly losing of the sagittal anchorage and this must be kept in mindwhile planning the treatment. It was concluded that both intrusion arches caused nearlyequal amount of root resorption in similar conditions.