Deneysel epilepside nitrerjik ve purinerjik sistemlerin etkileşimi
Interaction between nitrergic and purinergic systems in the experimental epilepsy
- Tez No: 194078
- Danışmanlar: PROF.DR. CAFER MARANGOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
DENEYSEL EPİLEPSİDE NİTRERJİK VE PURİNERJİK SİSTEMLERİNETKİLEŞİMİMehmet YILDIRIM, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Eylül 2005Nitrik oksit (NO) ve adenozinin birçok fizyolojik süreci düzenledikleri, ayrıcaepilepsi gibi patolojik olaylara karıştıkları bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı penisilininneden olduğu epileptik aktivitede NO ve adenozinin etkileşimlerini araştırmaktır. Deneylerdekullanılan erkek Wistar sıçanlar (n=69) üretan (1.2 g/kg) ile anastezi altına alındıktan sonra,epileptik aktivite elektrofizyolojik veri kazanım sistemi kullanılarak kaydedildi. Hayvanlarrastgele bir düzende 10 gruba ayrıldıktan sonra % 0.9 NaCl, sodyum nitropurusid (SNP; 50µg, i.c.v.), NÏ-nitro-L-arjinin metil ester (L-NAME; 100 µg i.c.v.), adenozin (100 µg, i.c.),teofilin (100 µg, i.c.v.) veya bu maddelerin kombinasyonları enjekte edildi.Elde edilen bulgulara göre: (1) NO donörü SNP ve adenozinin penisilinle oluşturulanepileptiform aktiviteyi azalttıkları; (2) Adenozin reseptör antagonisti teofilin epileptiformaktivitede önemli bir artışa yol açarken, nitrik oksit sentaz (NOS) inhibitörü L-NAME'ninepileptiform aktiviteyi kısmen yükselttiği; (3) Adenozinin inhibitör etkisinin, adenozindenönce verilen L-NAME tarafından önlendiği; (4) Teofilinin eksitatör etkisinin ise daha sonrauygulanan SNP tarafından engellendiği saptandı.Bu sonuçlar NO ve adenozinin penisilinle oluşturulan epileptiform aktiviteyiazalttıklarını göstermekte ve adenozinin antiepileptik etkisine NO bağımlı bir mekanizmanınaracılık edebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
INTERACTION BETWEEN NITRERGIC AND PURINERGIC SYSTEMS IN THEEXPERIMENTAL EPILEPSYMehmet YILDIRIM, PhD. ThesisUniversity of Ondokuz Mayıs Samsun, September 2005Nitric oxide (NO) and adenosine have been known to regulate many physiologicalprocesses and also involve in the pathological events such as epilepsy. The aim of this studywas to investigate the interaction between NO and adenosine on penicilin-induced theepileptic activity. Male Wistar rats (n=69) were anesthetized with urethane (1.2 g/kg), andepileptiform activity was recorded by using the electrophysiologic data acquisition system.Animals were randomly divided into 10 groups for injections % 0.9 NaCl, sodiumnitroprusside (SNP; 50 µg, i.c.v.), NÏ-nitro-L-arginine methyl ester (L-NAME; 100 µg i.c.v.),adenosine (100 µg, i.c.), theophylline (100 µg, i.c.v.) or these substances combinations.The results can be summarized as follows: (1) NO donor SNP and adenosinedecreased penicilin-induced epileptiform activity; (2) Adenosine receptor antagonisttheophylline increased epileptiform activity whereas the nitric oxide synthase (NOS)inhibitor L-NAME partially raised; (3) Inhibitory effect of adenosine was preventedpretreatment L-NAME before adenosine administrated; (4) Excitatory effect of theophyllinewas prevented treatment with SNP.These results suggest that NO and adenosine were decreased penicillin-inducedepileptiform activity. It can be thought that adenosine have antiepileptic effects which aremediated by NO dependent mechanism.