Genç kızlarda voleyol sporunun kemik mineral yoğunluğu ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkisi
The effects of volleyball on bone mineral density and body composition of young females
- Tez No: 194084
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN BİROL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZETGENÇ KIZLARDA VOLEYBOL SPORUNUNKEM K M NERAL YOĞUNLUĞU ve VÜCUT KOMPOZ SYONUÜZER NDEK ETK SHelveci, GülnurYüksek Lisans, Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim DalıTez Danışmanı: Yard. Doç. Dr. Hasan Birol YalçınAralık 2005, 101 sayfaBu çalışmada; voleybolun kemik mineral yoğunluğu (KMY), vücutkompozisyonu, vücut ağırlığı ve boy üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanınaraştırma grubunu 8 bayan voleybolcu (16,50 ± 1,07 yaş), sedanter grubunu düzenliolarak spor yapmayan 8 sağlıklı bayan (16,38 ± 1,19 yaş) oluşturmuştur. Kemikmineral yoğunluğu ölçümleri, dual enerji x-ray absorpsiyometre (DEXA) yöntemi ileiki bölgede (bel omurgası ve sağ femur) yapılmıştır. Skinfold Kaliper ile sağ üstbacak, suprailiac bölgelerinden deri kıvrımı kalınlıkları alınmış ve Polloc vearkadaşlarının formülü kullanılarak sporcuların vücut yağ yüzdeleri hesaplanmıştır(Tamer, 2000).Voleybolcularda boy 172,13 ± 5,49 cm, vücut ağırlığı 58,04 ± 5 kg, vücutyağ yüzdesi % 20,92 ± 1,84, kemik mineral yoğunluğu değerleri; L1-L4 1,04 ± 0,08g/cm2 , F T 0,97 ± 0,11 g/cm2 olarak tespit edilmiştir. Sedanterlerde ise; boy 155,88 ±5,06 cm, vücut ağırlığı 48,51 ± 5,65 kg, vücut yağ yüzdesi % 24,72 ± 4,35, kemikmineral yoğunluğu değerleri; L1-L4 0,85 ± 0,11 g/cm2 , F 0,82 ± 0,07 g/cm2Tolarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECTS OF VOLLEYBALL ON BONE MINERAL DENSITY ANDBODY COMPOSITION OF YOUNG FEMALESHelveci, GülnurMS, Education of TrainingAdviser: Ass. Prof. Hasan Birol YalçınDecember 2005, 101 pagesIn this study, the effects of practicing volleyball on bone mineral density(BMD), body composition, height and body weight of young females are examined.Experimental groups of this study were 8 females volleyball players (age 16,50 ±1,07) and 8 healthy sedanter females (age 16,38 ± 1,19) who did not exerciseregularly. BMD measurements were taken on 2 different regions (lumbar spine andright femur) with dual energy x-ray absorbtiometry. In all subjects, Skinfoldthickness measurements were taken at upper right femur and suprailiac regions toassess body fat percent using a Skinfold Caliper and evaluated with the Pollocet.al.formula.The means of the physical parameters measured in volleyball players werefound to be as follows: height 172,13 ± 5,49 cm, body weight 58,04 ± 5 kg, body fatpercent % 20,92 ± 1,84, bone mineral density L1-L4 1,04 ± 0,08 g/cm2, FT bonemineral density 0,97 ± 0,11 g/cm2. In sedanter group of the study, the means of themeasured parameters were found as: height 155,88 ± 5,06 cm, body weight 48,51 ±5,65 kg, body fat percent % 24,72 ± 4,35, bone mineral density L1-L4 0,85 ± 0,11g/cm2, FT bone mineral density 0,82 ± 0,07 g/cm2.