Tekerlekli sandalye kullananlarda basketbol oynamanın omuz ağrısı, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesine etkisi
The impact of playing basketball on shoulder pain, functional capacity and quality of life in wheelchair users
  1. Tez No: 194111
  2. Yazar: ÖZLEM ÜSTÜNKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETAmaç: Çalışmamızın amacı profesyonel ligde oynayan tekerlekli sandalye (TS)kullanan basketbol oyuncularında; omuz ağrısı, fonksiyonel kapasite ve yaşamkalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek ve elde edilen sonuçların sedanter TSkullanıcılarına ait veriler ile karşılaştırmaktı.Gereç-yöntem: Çalışmaya zmir Büyükşehir Belediyesi Basketbol Kulübü,Rehabilitasyon Spor Kulübü, Karşıyaka Engelliler Spor Kulübü ve Barış Gücü SporKulübüne üye TS kullanan basketbol oyuncuları ve çeşitli engelli derneklerine üyeolan ve olmayan TS kullanan sedanter toplam 48 olgu dahil edildi.Olguların omuz ağrısı Tekerlekli Sandalye Kullananlarda Omuz Ağrı ndeksi,fonksiyonel kapasiteleri süreli ileri sürme, tek atımlık itme ve dikey uzanmafonksiyonel testleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTObjective: The aim of our study is to determine relation between shoulder pain,functional capacity and quality of life wheelchair basketball players who are playing inProfessional league and compare the obtained results with sedentary wheelchairusers data.Material and Metods: Wheelchair basketball players who are members of zmirBüyükşehir Basketball Club, Rehabilitation Sports Club, Karşıyaka HandicappedSports Club and Barış Gücü Sports Club, wheelchair users who are members andnon-members of several handicapped associations, total forthy eight wheelchairusers were included to this study.Shoulder pain of subjects was assessed through Wheelchair Users Shoulder PainIndex. Their functional capacity was evaluated using Timed Forward Wheeling,Forward Vertical Reach and 1-Stroke Push.