Restoratif kompozitlerin, farklı ışık kaynakları kullanılarak, cam fiberle güçlendirilmiş kompozit materyaline bağlantı dirençlerinin incelenmesi
Examination of the bond strengths of restorative composites to a glass fiber reinforced composite material with different light sources
  1. Tez No: 194148
  2. Yazar: GÖKNİL ERGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT YENİSEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZETRESTORAT F KOMPOZ TLER N,FARKLI IŞIK KAYNAKLARI KULLANILARAK,CAM F BERLE GÜÇLEND R LM Ş KOMPOZ T MATERYAL NEBAĞLANTI D RENÇLER N N NCELENMESGöknil ERGÜN, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Temmuz, 2005Bu çalışmada amaç, bir FGK alt yapı ile dört farklı doldurucu içeriğe sahiprestoratif kompozit üst yapının bağlantı direnci üzerine, iki farklı ışık kaynağınınetkisini `Makaslama Testi Metodu' ile invitro olarak karşılaştırmak, örneklerin vebağlantı alanlarının morfolojisini taramalı elektron mikroskop (SEM) ile incelemek veörneklerin element analizlerini (EDS) yapmaktır. Çalışmada örneklere makaslama testiuygulanabilmesi için 80 adet akrilik blok hazırlandı ve blok üzerinde cam fiberlegüçlendirilmiş kompozitin (FGK) tutunması için yaklaşık 2mm derinliğinde, 5mmgenişliğinde ve 3mm eninde bir kavite hazırlandı. Cam FGK (EverStick) materyalinden5mm'lik bir parça kesildi. Kavite içerisine önce bir miktar akışkan kompozit (FiltekFlow) yerleştirildikten sonra üzerine cam FGK yerleştirildi ve grupların yarısı QTHışıkla yarısı ise LED ışıkla (Astralis 3, LedMax 550) 40sn ışınlandı. Ardındanpolimerize olmuş FGK örnekler üzerine 2mm derinliğinde ve 3mm çapında teflon kalıpiçerisine restoratif kompozit (GrandiO, Filtek Supreme, Z 250, Admira) yerleştirildi veQTH ışık cihazı ile polimerize edilen cam FGK grubuna ait restoratif kompozitler QTHışık cihazı ile, LED ışık cihazı ile polimerize edilen cam FGK grubuna ait restoratifkompozitler ise LED ışık cihazı ile 40sn polimerize edildi. Örneklerin hepsine eskitmeişlemi uygulandı. Universal Test Cihazında örneklere makaslama testi uygulanmasısonrasında bağlantı direnci değerleri hesaplandı. Çalışmada kullanılan farklı restoratifkompozitlerin cam FGK ile bağlantı başarısızlıkları stereo mikroskopla, bağlantınınmorfolojik yapısı SEM ile incelendi ve örneklerin EDS sonuçları değerlendirildi.Örneklerin istatistiksel analizi için, Variyans Analizini (ANOVA) takibenortalamaların çoklu karşılaştırılması için Duncan Çoklu Karşılaştırma Testi kullanıldı.Çalışma bulgularına göre, en yüksek bağlanma direnci ortalamasını 31,70 MPa ileLED-Grandio-FGK, en düşük bağlanma direnci ortalamasını ise 22,73 MPa ile QTH-Admira-FGK grubu sergiledi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEXAMINATION OF THE BOND STRENGTHSOF RESTORATIVE COMPOSITESTO A GLASS FIBER REINFORCED COMPOSITE MATERIALWITH DIFFERENT LIGHT SOURCESGöknil ERGÜN, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Temmuz, 2005The aim of the study is to compare invitro the bond strength of fiber reinforcedcomposite (FRC) and four different filled composites with two different light sources byShear Test Method, to examine the specimens and their bond area morphologies with ascanning electron microscope (SEM) and to make elemental analysis (EDS) of thespecimens. In the study 80 acrylic blocks were prepared to perform a shear test, and onthe acrylic blocks 2mm deep, 3mm width and 5mm long cavity was prepared to placeflowable composite and glass FRC. 5mm glass FRC pieces were cut and placed onto theflowable composite in the cavity. Half of the group were polymerized with quartztungsten halogen light (QTH) and the others were polymerized with light emitting diode(LED) for 40sec. The restorative composites (GrandiO, Filtek Supreme, Z 250, Admira)with a 3mm diameter and 2mm deep were polymerized in a teflon mold on the FRC.Composites in the group of FRC polymerized with QTH sources were polymerized withQTH sources and composites in the group of FRC polymerized with LED sources werepolymerized with LED sources for 40sec. All the specimens in this study werethermocycled. Then the bond strength values were calculated after the shear test in theuniversal test machine. The bond strength failure between the different restorativecomposites and glass FRC were examined with stereomicroscopy, the bond areamorphologies were examined with SEM and the results of the EDS were investigated.Variance analyses and then Duncan Multivariate analyses has been conducted.In the study the highest mean bond strength is 31.70 MPa in the group of LED-Grandio-FRC and the lowest mean bond strength is 22.73 MPa in the group of QTH-Admira-FRC group. According to variance analyses different restorative composites anddifferent light sources have different effects on mean bond strength.