A Study on refunctioning of the 19th century industrial buildings; a case study in Ayvalık center area
  1. Tez No: 2692
  2. Yazar: M. A. SUNA KABASAKAL
  3. Danışmanlar: GÜL ASATEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET 19. YÜZYIL ENDÜSTRİ YAPILARININ YENİDEN İŞLEVLENDİRİLMESİNE İLİŞKİN BİR ÇALIŞMA; AYVALIK MERKEZ ALANI ÖRNE?İ KABASAKAL, Suna Yüksek Lisans Tezi, Mimarlık Bölümü Tez Yöneticisi: Öğr.Gör. Gül ASATEKİN Eylül 1987 Tezin konusu, bugünkü kullanımına yeterince hizmet veremeyen, işlevini yitirmiş tarihi yapıların yeniden işlev- lendirilmesindeki sorunların incelenmesi ve araştırılması ve yeniden işlevlendirme için bir sistem önerilmesidir. Yapı tipi olarak Ayvalık merkez alanında toplu halde bulunan endüstri yapıları seçilmiştir. Birinci bölümde çalışma alanı ve sınırları tespit edilmiş ve incelenmiştir. İkinci bölümde tarihi gelişme genel olarak araştırıl mıştır. Üçüncü bölüm, Ayvalık genelinde bugünkü durumun ve özelliklerin irdelenmesini içermekte; dördüncü bölümde ise çalışma alanı özelinde aynı süreç daha detaylı bir mimari incelemeyle birlikte izlenmiştir.Beşinci bölüm, yapılan çalışmalara göre çalışma ala nının değerlendirilmesidir. Altıncı bölümde ise kararlar ve sonuç verilmiş; işlev seçimi, genel restorasyon yaklaşımı ve örgütlenme modeli açıklanmıştır. Yedinci bölümde yeniden işlevlendirme örneklendiril- miştir. -V ı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON REFUNCTIONING OF THE 19th CENTURY INDUSTRIAL BUILDINGS A CASE STUDY IN AYVALIK CENTER AREA KABASAKAL, Suna Master's Thesis in Architecture Supervisor: Inst. Gül ASATEKİN September 1987 The subject of the thesis is to make a study on the problems of retunctioning of the historic buildings which can not give sufficient service in their function today and to propose a system in refunctioning. The building type is chosen as the industrial buildings found in the center area of Ayvalık as a group. In the first section, the study area and its bound aries are chosen and examined. In the second section, the historical background is studied in general. The third section comprises the studies made on the present situation and characteristics of Ayvalık and in the fourth section the same process is followed with a more detailed architectural survey especially for the study area. 1.11The fifth section is the evaluation of the area according to the study. In the sixth section the decision and conclusion are given, choice of function, general priciples of restoration and organization model are stated. The refunctioning is shown with an example in the seventh section. i v