Sporda esin kaynağının bireysel farkındalığa etkisi (basketbol takımı uygulaması örneği)
The effectiveness to the awereness of inspiration in sport (a practical case of a basketball team)
  1. Tez No: 194182
  2. Yazar: YILDIZ ULUSOY ÖZTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEKİYE BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZETSPORDA ESİN KAYNAĞININ BİREYSEL FARKINDALIĞA ETKİSİ(BASKETBOL TAKIMI UYGULAMASI ÖRNEĞİ)Bu çalışmanın amacı, düzenli antrenman döneminde esin kaynağının bireyselfarkındalığa etkisine yönelik danışma süreci uygulamasının sporcunun sportifperformansı (psikolojik) üzerine etkisinin incelenmesidir Deney ve kontrol gruplarıTürkiye basketbol ligi B grubunda karşılaşan iki erkek basketbol takımından 23oyuncu olarak seçilmiştir. Takımlardan deney grubu 11, kontrol grubu 12 kişi olarakbelirlenmiştir. Takım oyuncularının yaş ortalaması 24,08 antrenman yaş ortalaması11,8 dir. Oyuncuların akademik anlamda 2 ve 4 yıllık yüksek öğretim programlarınadevam ettikleri ve mezun oldukları saptanmıştır. Bu çalışma haftada bir gün 60dakikadan 10 hafta boyunca uygulanmıştır. Ön- son testlerde veri toplama aracıolarak; Sporda Motivasyon Ölçeği, Heppner Problem Çözme Envanteri, İç -DışDenetim Odağı, Ne Kadar Yaratıcısınız, Cooper Smith Benlik Algısı Ölçeği, MyersBriggs Kişilik Ölçeği, Kaygı Envanteri, 10 kez serbest atış kullanılmıştır.İstatistiksel değerlendirmeler SPSS 10.0 paket programında, tanımlayıcıistatistik, Wilcoxan ve Man Whitney U testleriyle analiz edilmiştir. Denetim odağıölçeği, sürekli kaygı ölçeği, Sporda güdülenme ölçeğinin (dışsal güdülenmeboyutunda) deney ve kontrol gruplarına uygulanması sonucu iki grup arasında 0,05düzeyinde farklılık ortaya çıkmıştır. MBTI Envanterinin deney ve kontrol gruplarınauygulanması sonucu duyumsallık ve düşünsellik boyutunda ön ve son testlerindep
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECTIVENESS TO THE AWERENESS OF INSPIRATION IN SPORT (APRACTICAL CASE OF A BASKETBALL TEAM)The aim of the study is to examine the effectiveness to the awereness of inspirationon a sportsman?s sporting performance (psychological) during the systematic training in theconsultation process. The control and test groups were choosen as 23 players from twomale basketball teams that match in Turkish Basketball League in Group B .The groups ofthe teams were concerned to be 11 players of test group, 12 players of control group. Theavarage age of the team players is 24.08 and training age is 11.8. Academically, it wasfixed that the players attended to two-year and four-year higher education programmes andgraduated. This study was practised 60 minutes once day per week during 10 weeks. In pre-tests and post-tests the followings were used by means of data collection; The scale ofmotivation in sport, Heppner Problem Solving İnventory, Internal-External Locus ofControl Scale, How Creative are You, Copper Smith?s Self-Concept Perception Scale,Myers Briggs?s Personality Scale, Trait Anxiety Inventory (STAI), 10 free-throwing.Statistical evaluations were construed the tests of descriptive statistics Wilcoxanand Man Whitney U. As a result of practising the locus of control scale, permanent anxietyscale, motivation in sports scale (external motivation) to the test and control groups 0,05level differences appeared between twp groups. As a result of practising MBTI inventory tothe test and control groups 0,05 level statistical prominent differences came out betweentwo groups in their post-tests and pre-tests on the senserioal and ideational extend.