Spor işletmelerinin yönetim süreçleri açısından incelenmesi ve ekonomik perspektifte değerlendirilmesi
Examining sports facilities whit regard to management processes and assessing at financial perspective
- Tez No: 194187
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN SİVRİKAYA, Y.DOÇ.DR. METİN YAMAN, Y.DOÇ.DR. ZEKİYE BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Spor, İşletme, Economics, Sports, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Arzu ÇELİKSPOR İŞLETMELERİNİN YÖNETİM SÜREÇLERİ AÇISINDAN İNCELENMESİVE EKONOMİK PERSPEKTİFTE DEĞERLENDİRİLMESİÖZETBu çalışmanın amacı, Kocaeli'ndeki spor işletmelerinin yönetim süreçlerine ilişkinnasıl uygulamalar içinde olduklarını ve ekonomik olarak, hayatiyetlerini sürdürebilmek içinhangi yollardan gelir elde ettiklerini araştırmaktır. Araştırmaya Kocaeli'ndeki sporişletmelerinde görev yapan 123 personel katılmıştır. Araştırmada, personelin yönetimsüreçleriyle ve ekonomik süreçlerle ilgili görüşleri, anket yapılarak belirlenmiştir. Anket, sporyönetim süreçlerini ve spor ekonomisini sorgulayan 25 ve kişisel bilgileri sorgulayan 5 adetsorudan oluşmuştur.Anket yoluyla toplanan verilerin ?n? ve ?%? değerleri hesaplanmıştır. Yöneticilerin,antrenörlerin ve sporcuların yönetim süreçlerine ve ekonomik süreçlere ilişkin bakışaçılarında bir farklılık olup olmadığı, ?One-Way Anova? ve ?Post Hoc? testleriylearaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Arzu ÇELİKABSTRACTEXAMINING SPORTS FACILITIES WHIT REGARD TO MANAGEMENTPROCESSES AND ASSESSING AT FINANCIAL PERSPECTIVEThe purpose of this research is to examine the management process of the sportfacilities in Kocaeli and to determine how they make profits to support their facilitieseconomically. One hundred twenty three Kocaeli sports facility employees participated in thisresearch Project. A survey was performed among Kocaeli sports facility employees in order tolearn their opinions about management processes and financial development. The surveyconsisted of 25 questions about the economy of sports and management processes and 5questions about the survey taker.The survey data has been analyzed and their ?n? and ?%? values are calculated.Differences in the viewpoints of managers, trainers and athletes have been analyzed with the?One-Way Anova? and ?Post Hoc? variance analysis method.