İçme sularına katılan Betain'in broyler performansı ve gövde parça oranları üzerine etkisi
The effects of betain added to drinking water on broiler fattening performance and carcass parts yields
  1. Tez No: 194188
  2. Yazar: İLKER HOŞGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZETçme Sularına Katılan Betain'in Broyler Besi Performansı ve Gövde ParçaOranları Üzerine EtkisiBu çalışmada, içme sularına katılan betainin etlik piliç (broyler) besiperformansı ve gövde parça oranları üzerine etkisi incelenmiştir. Denemede toplam306 adet günlük yaşta Ross 308 karışık cinsiyette etlik civciv Kontrol grubu, Doz 1grubu (D1) ve Doz 2 grubu (D2) olarak rasgele üç gruba ayrılmıştır. Ayrıca, bugrupların her biri 17 civciv içeren altı tekrar grubuna ayrılmıştır. Deneme 47 günsürmüştür. Deneme süresince, Kontrol, D1 ve D2 gruplarına içme suyu ile sırasıyla 0ppm, 500 ppm ve 1000 ppm dozlarında betain verilmiştir. zokalorik ve izonitrojenikyemler ile içme suyu deneme süresince ad libitum olarak sunulmuştur.Deneme sonunda, göğüs ve but etlerinin kuru madde, ham protein ve ham yağoranlarına ait değerler arasındaki gruplar arası farklar önemsiz bulunmuştur(P>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Effects of Betain Added to Drinking Water on Broiler FatteningPerformance and Carcass Parts YieldsIn this study, the effects of betain added to drinking water on broiler fatteningperformance and carcass parts yields were studied. In the experiment, a total of 306day old Ross 308 unsexed broiler chicks were randomly assigned in three goups asControl group (C), Dose 1 group (D1) and Dose 2 group (D2). Groups were dividedinto six replicate groups each containing 17 chicks. The experiment lasted 47 days.During the experiment, Control, Dose 1, and Dose 2 groups were given betain viadrinking water at 0 ppm, 500 ppm and 1000 ppm doses, respectively. Isocaloric andisonitrogenous feeds and drinking water were provided ad libitum.At the end of the trial, dry matter, crude protein and crude fat percentages ofbreast and leg meats rendered no significant differences (P>0.05).