Ratlarda beyin L-arginin metabolizması üzerine kafeinin etkileri
Effects of caffeine on brain L-arginine metabolism in rats
- Tez No: 194218
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızda, kafeinin rat beyninde L-arginin metabolizmasına olan etkilerini kısa süreli veoral yolla 30mg/kg ve 100 mg/kg (toksik olmayan yüksek doz) olmak üzere iki farklı dozdainceledik. Çalışmamızda, kafein verilen grupların beyin dokusu arginaz aktivitelerinin, kafeinverilmeyen kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı azalmalar gösterdiğini tespit ettik.Kafein verilen gruplarını da kendi aralarında karşılaştırdığımızda istatistiksel önemli farkbulunmadı.Kafein verilen grupların beyin dokusu ve serum MDA seviyeleri, kafein verilmeyen kontrolgrubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı azalmalar göstermiştir. Kafein grupları arasında dokuMDA düzeyleri karşılaştırıldığında; 100 mg/kg kafein grubu değerleri, 30mg/kg kafein grubudeğerlerine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı azalmalar göstermiştir. Ancak serum MDA düzeyleriiçin kafein grupları arasında anlamlı istatistiksel fark tespit edilmemiştir.Çalışmamızda beyin dokusu ve serum NO düzeyleri incelendiğinde, doku ve serum NOdüzeyleri kafein ile birlikte yükselmiştir. Ancak kafein grupları karşılaştırıldığında, aralarındaanlamlı istatistiksel fark bulunamamıştır.Çalışmamızdaki ratların serum TNF-α düzeyleri incelendiğinde ise kontrol grubuyla kafeinverilen gruplar arasında herhangi bir istatistiksel fark bulunamamıştır.Sonuç olarak çalışmamız, kısa süreli 30mg/kg ve 100mg/kg kafein uygulamasının beyinarginaz aktivitesini azalttığını göstermektedir. Kafein alınımıyla, arginaz aktivitesinin azaldığı veazalan arginaz aktivitesiyle, arginin seviyelerinin arttığı ve bunun sonucunda da arginininorganizmada NO üretimi için yönlendiğini söyleyebiliriz. Çalışmamızın sonuçları, kafeinin olasıantioksidan etkilerine dair güçlü kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, effects of caffeine on L- arginine metabolism in short-term and orally giventwo different doses of caffeine as 30 mg/kg and 100 mg/kg (high non-toxic dose) in rat brain wereinvestigated. Brain tissue arginase activity in caffeine groups decreased significantly compared bythe control group. There was no statistically significant change in the arginase activities betweenthe caffeine groups.The MDA levels of brain tissue and serum in the caffeine groups decreased significantlycompared by the control group. There was a statistically significant decrease in tissue MDA levelsbetween 30 mg/kg and 100 mg/kg dose caffeine groups. But there was no statistical significancybetween the changes in serum MDA levels of caffeine groups.Brain tissue and serum NO levels increased significantly with caffeine administrationThere was no statistical significancy in the change of NO levels between brain tissue and serum ofcaffeine groups.TNF-α levels were also investigated in rat serum. There was no statistical significancy inthe difference of TNF-α levels between caffeine groups and control groupIn conclusion; our study indicates that brain arginase activity decreases with 30 mg/kgdose and 100 mg/kg dose of caffeine administrations. Arginase activity decreases with caffeineadministration and arginine levels increase with decreased arginase activity. As a result, we cansay that arginine induces to produce NO in the organism. Our findings provide strong evidencesfor possible antioxidant effects of caffeine.