Beden eğitimi öğretmenlerinin ders performanslarının değerlendirilmesi ( Kartal ilçesi örneği )
Evolation of physical education teacher's class performance by students ( Kartal district sample )
  1. Tez No: 194219
  2. Yazar: MESUT HACISALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MANSUR ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETBu çalışmanın amacı, beden eğitimi öğretmenlerinin ders performanslarınınöğrenciler tarafından değerlendirilmesidir.Araştırmada tarama yöntemi modeli kullanılmıştır. Araştırma problemine ilişkinmevcut bilgiler literatürün taranmasıyla sistematik bir biçimde verilmiş ve konuhakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur.Araştırmada veri toplama aracı olarak bir anket hazırlanmış ve konusundauzman kişilerin görüş ve önerileri dikkate alınarak ankete son şekli verilmiştir.Anket 2 bölümünde oluşmaktadır: 1. bölümde çalışma kapsamına alınanöğrencilerin kişisel özellikleri, 2. bölümde ise öğrencilerin beden eğitimiöğretmenlerinin ders performanslarına ilişkin görüşlerine yönelik sorular yer almıştır.Araştırmanın evrenini İstanbul ili Kartal ilçesinde bulunan devlet okulları ve buokullardaki öğrenciler, örneklemini ise bu okullar arasında tesadüfû örnekleme yöntemiile seçilen 10 okul ve 500 öğrenci oluşturmuştur.Araştırmada elde edilen bulgular frekans ve yüzde dağılımları çıkartılaraktablolar haline dönüştürülmüştür.Çalışma kapsamına alınan öğrencilerin % 44'ü 9. sınıf, %35'i 10. sınıf, % 21'iise 11. sınıf öğrencisi, %47'si kız, %53'ünün ise erkek olduğu tespit edilmiştir.Sonuç olarak; araştırmaya katılan öğrencilerin verilerine göre beden eğitimiöğretmenlerinin ders uygulamalarında yeterli oldukları, ancak derslere gereken ilgiyigöstermedikleri söylenebilir.58
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe aim of this task is the evulation of physcial education teachers by thestudents.Scanning modeltype is used in the research. Present information related with theproblem has been given systematically by scanning the literature and a teoratical framehas been formed.Survey is used as a means of gathering data in which opinions and suggestionsof experts take place.The survey has got two parts. In the fisth part, personal feat was of the studentsin the space of this task and in the second part questions about performances of physicaleducation teachers in lessons are taken into consideration.The scope of this research is the state school in Kartal, İstanbul, and students inthese schools, and the examplification is composed of ten schools and five hundredstudents which are choosen from these schoola with randomly examplification method.The results are tabled, in the end, with percentage and frequencies. It is seen that % 44of them are 9 th grade students, % 35 of them are 10 th grade students, % 21 of them are11 th grade students, % 47 of them are girls and, % 53 of them are the boys who are inthis research.As a result,students are qualified according to practicing of their physicaleducation teachers,but it could be saud that students are not interested to the lessons.59