Tekstil endüstrisi atıksularının biyolojik arıtılabilirliği
Biological treatability of textile industry wastewater
- Tez No: 19422
- Danışmanlar: PROF.DR. DERİN ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
TEKSTİL ENDÜSTRİSİ ATIKSULARININ BİYOLOJİK ARITILABÎLÎRLÎĞÎ ÖZET Bu çalışmada tekstil endüstrisinden kaynaklanan atıksuların biyolojik arıtılabilirliği incelenmiş ve bu amaçla 3 değişik tekstil fabrikasından alınan atıksu numuneleri üzerinde bir dizi deneysel çalışma yürütülmüştür. Birinci bölümde, çalışmanın anlam ve önemi belirtilmiş amaç ve kapsam kısaca özetlenmiştir. ikinci bölümde, tekstil endüstrisinin genel bir tanıtımı yapılmıştı. Literatürdeki tekstil endüstrisi atıksulannın deşarjı ile ilgili yönetmelik değerleri verilmiştir. Daha sonra tekstil endüstrisi atıksuları üzerinde yapılan artılabilirlik çalışmaları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, biyolojik arıtma kinetiği aktif çamur prosesi incelenmiştir. Deneyde yapılacak substrat ölçüm yöntemlerinin teorileri verilmiştir. Dördüncü bölümde, atıksu kaynaklarının kategorizasyonu yapılmış, incelenen atıksu numunelerinin kategorizasyonu tablolar halinde sunulmuştur. Yine bu bölümde atıksuların biokinetik sabitlerinin ve çözünmüş kalıcı KOI miktarı hesaplama yöntemleri ele alınmış ve deneysel çalışmada kullanılan yöntemler açıklanmıştır. Beşinci bölüm deneysel çalışmaların sonuçlandırıldığı bölümdür. Bu bölümde yapılan deneylerin sonucunda elde edilen veriler değerlendirilmiştir ve literatür değerleri ile karşılaştırılmıştır. Altıncı bölümde, tüm çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
BIOLOGICAL TREATABILITY OF TEXTILE INDUSTRY WASTEWATER SUMMARY Textile industry is an industry category which produce cloth and other textile products by using naturel and manifactural fibers. The purpose of the sub -categori zat i on is to point out the differences constituted in the wastewater of the plants which use different process in the production of the same product and have same production different! ati ons. Bioligical treatment systems are commonly used in treatment of textile industry wastewaters. Activated sludge systems is the most applied biological treatment system for the textile industry wastewaters. Activated sludge systems are based on the concept that organies in the wastewater are biological degraded by mic roorgansms and removed in this way under the aerobic conditions. Until recently, activated sludge theory was based on the concept that effluent substrate concentration is independent from influent substrate concentration and influent and effluent concentrations have the same characteristic. But, so many researchs conducted on this subject show the depedency of effluent concentration to influent concentration and it is that influent and effluent concentrations have totally different character. These researchs have shown that metabolic products are released to the system during microbial activity and some part of these products is inert. The identification of influent characteristics with regard to the organic content is quite useful from the standpoint of process kinetics and therefore in treatment. The organic matter content measurements of thewas te waters containing complex organic substances are based on collective parameters such as biochemical oxygen demand, BOD, chemical oxygen demand, COD, total organic carbon, TOC, since it is not possible to measure these matters individually. One of the most commonly used collective parameters for the identification of influent characteristics is the chemical oxygen demand. Whilecarbon, TOC, since it is not possible to measure these matters individually. One of the most commonly used collective parameters for the identification of influent characteristics is the chemical oxygen demand. While this parameter is often preferred to others, it can not differentiate between biodgeradable and biologically inert organic matter. Wastewaters usually contain a very wide spectrum of organics with respect to blodegradability. The initial soluble inert fraction passes through the activated sludge systems in an unchanged form. This fraction, not critical in conventional wastes, becomes significant in industrial effluents and especially in strong wastes since it leads to misinterpretation of biological treatability results; it also makes it difficult to meet effluent limitation criteria expressed in terms of COD for a number of industrial categories. Incorrect results are reached due to the interference of soluble inert metabolic products on the initial soluble inert COD, the target of the measurement. In activated sludge systems, the microbial inert product fraction In the effluent stream can be minimized by making proper adjustments in the design and operational conditions. Whereas the influent and effluent soluble inert wastewater concentration remain the same. Thus, it is important to determine the initial inert soluble COD farction of wastewater correctly. Determination of soluble effluent COD concentration and the value, where soluble COD remains constant, measured in the somples taken from an aerobic batch in terms of S is misslecding. In this determination, inert metabolic fraction produced during microbial activities is not taken into consideration. In the literature, it is pointed out that effluent COD concentration of activated sludge systems is caused by not the original substrate feeded in the influent but the product produced by microorganizm metabolisms in the experiments conducted by using readily biodegradable substrates such as glucose. While soluble COD in the influent of an activated sludge system is constituted by readily biodegredable substrate (S ) and inert substrate . so Inert fraction observed in the effluent is xiconstituted by the inert substrate concentration of the water , cause missleading results by interfering on the soluble inert substrate concentration (S > of the wastewater to be analysed. Two reactors containing soluble industrial wastewater and the glucose solution having the same concentration as industrial wastewater are operated as batch reactors with an addition of sufficient microorganism in the comparison method. Soluble COD variation is observed with time. It is supposed that the minimum value wastewater COD achieves is S + S and the minimum value glucose COD concentration achieves is S, since glucose doesn't have S. From this point S * value of wastewater can be calculated as follows. xo S. = - IOİV. W) ZO Rt V. V »t glucos* because the initial S concentration of both glucose and SO the wastewater systems, , as a respirometric means had been used to determined the endogenous rate constant, b. The oxygen uptake rate-time profile plotted for the OUR obtained from frequent measurements during the 8-10 days experiment period yield that constant For the Y value which give the value the microbial residual products with respect to the initial soluble COD, the plateau which has been reached at the and of the batch experiments has been used. This plateau identifies the sum of S and S and yield Y with the following expression; F COD(Plateau)- S y = ££ p s - s o ıo X İÜThe Runge-Kutta numerical analysis method has been used for the solution of the differantial equations to give the kinetic constants both for whey and the general discharge experiments. The model that is solved numerically included residual microbial products, S and initial soluble inert COD, S, in contrast withRthe previous similar modelling studies. x iv