Esmer ve Holştayn ırkı erkek danalarda leptin düzeyi ile testesteron, glukoz düzeyleri, besi performansı ve reprodüktif gelişme arasındaki ilişkiler
The relationships between leptin concentrations and testosteron, glucose concentrations and fattening performance and reproductive development in brown swiss and holstein breed bull
- Tez No: 194255
- Danışmanlar: PROF.DR. MELTEM ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZETÇalışma 6 aylık yaşta, 7 adet Esmer ve 7 adet Holştayn ırkı erkek besi danasındagerçekleştirildi. Aynı bakım ve besleme şartları altında bulundurulan danalarda serumleptin konsantrasyonu ile testosteron, plazma glukoz konsantrasyonları, besi performansıve reprodüktif gelişim arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla leptin ve testosteronkonsantrasyonları RIA (Radioimmunassay) yöntemi ile, glukoz konsantrasyonuspektrofotometrik yöntemle ölçüldü. Danalar çalışma başlangıcında ve 12 aylık olanakadar her ay tartılarak ağırlıkları belirlendi, canlı ağırlık kazançları ve yemden yararlanmaoranları hesaplandı, cidago yükseklikleri ve skrotum çevresi ölçüldü.Esmer danaların leptin konsantrasyonlarında 6.,7. ve 8. aylar ile 12. ay arasındap
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Relationships between Leptin Concentrations and Testosteron, GlucoseConcentrations and Fattening Performance and Reproductive Development in BrownSwiss and Holstein Breed BullThe study was performed in 7 Brown Swiss and 7 Holstein bull at 6 months of age.