Depresyon ve anksiyete tanısı almış çocuklar ile kontrol grubunun anne-babalarının bağlanma stillerine göre evlilik uyumlarının incelenmesi
To determine the marital adjustment according to attachment styles in parents of children with a diagnosis of depression and anxiety as compared to parents of control group
- Tez No: 194256
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TANELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı bağlanma stillerine göre evlilik uyumunu depresyon veanksiyete tanısı alan çocuk ve ergenlerin anne babalarında ve hiçbir psikiyatrik tanıalmamış olan çocuk ve ergenlerin anne babalarının belirlemektir. Ayrıca, ailelerindepresyon, anksiyete düzeylerin, problem çözme becerilerinin, ilişki yükleme biçimlerininbağlanma stillerine göre evlilik ilişkilerini anlamaya yardımcı olacağı düşünülmüştür.Depresyon ve anksiyete tanısı alan ve hiçbir psikiyatrik tanı almamış çocukların annebabalarının bağlanma stillerine göre evlilik uyumlarını karşılaştırmak için yaşları 27 ile 58arasında değişen toplam 90 çiftle çalışılmıştır. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp FakültesiÇocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Anabilim Dalı'na başvurup depresyon ve anksiyete tanısıalmış çocukların anne babalarından (çalışma grubu n=45) oluşan çalışma grubu, UludağÜniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD Genel Polikliniğine başvurup hiçbirpsikiyatrik tanısı olmayan çocukların anne babalarıyla karşılaştırılmıştır. Gönüllülüğe dairAydınlatılmış Onam'lar yazılı olarak alındıktan sonra tüm katılımcılara Yakın İlişkilerdeYaşantılar Envanteri (YİYE), Evlilik Uyum Ölçeği (EUÖ), İlişki Yükleme Ölçeği (İYÖ)Problem Çözme Envanteri (PÇE), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Durumluluk veSüreklilik Kaygı Ölçeği (STAI-I, STAI-II) ve ayrıca bu çalışma için tasarlanmış olan yarıyapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Üniversite Etik Kurulu çalışmayıonaylamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the marital adjustment according toattachment styles in parents of children and adolescents with a diagnosis of depression andanxiety as compared to parents of children without a psychiatric disorder. It was alsoproposed that information about parental rate of depression and anxiety, type of problemsolving skills and relationship attribution would help to understand the maritalrelationships as well as attachment styles.Ninety couples aged between 27 ? 58 years were studied in order to compare themarital adjustment according to attachment styles of parents of children with depressionand anxiety as compared to parents of children without a psychiatric disorder. The studygroup consisting of parents whose children were admitted to Bursa Uludag UniversityDepartment of Child and Adolescent Psychiatry and diagnosed with depression andanxiety (Study Group; n = 45 couples) was compared to parents of children without apsychiatric disorder who were admitted to Uludag University Department of Pediatrics(Control Group; n = 45 couples). Experiences in Close Relationships Inventory, MaritalAdjustment Measure, Relationships Attribution Measure, Problem Solving Inventory,Beck Depression Inventory and State-Trait Anxiety Inventory as well as a semi-structuredinterview designed for this study were applied to all participants after written consent hadbeen obtained. The institutional ethics committee had approved the study.