Poikistik over sendromu bulunan hastaların birinci derece yakınlarında insülin direnci, glukoz intoleransı ve polikistik over sendromu sıklıgının arastırılması
The frecuency of polycystic ovary syndrome, glucose intolerance and insulin resistance among the first degree relatives of women with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 194285
  2. Yazar: MEHTAP ÖZOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAD ÜNLÜHİZARCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZETAMAÇ: Polikistik over sendromu premenapozal kadınların yaklaşık %5-10'unuetkileyen yaygın bir endokrin hastalıktır. PKOS'lu erişkin kadınlar %30-40'a ulaşanoranlarda bozulmuş glukoz toleransı veya tip 2 diabetes mellitus prevalansınasahiptirler. Diğer yandan PKOS'un aile içi birikiminin varlığı genetik etyolojisineişaret etmektedir. Bu bulgulardan dolayı bu çalışmada PKOS'lu kadınların birinciderece yakınlarında glukoz intoleransı ve insülin direnci sıklığının tespit edilmesiamaçlandı.HASTALAR VE METOD: Bu çalışmaya 66 PKOS'lu hastanın 70 birinci dereceyakını (indeks vakaların kız kardeş veya anneleri) ve uygun yaşta 20 sağlıklı kadınkontrol grubu alındı. Tüm indeks vakalara ESRM/ASRM konsensus kriterlerine görePKOS tanısı konuldu. Birinci derece yakınlar ve kontrol grubundaki kişileremenstrüel siklusun foliküler fazında değerlendirme yapıldı. Bazal kan örnekleri FSH,LH, östradiol, serbest testosteron, DHEAS, androstenedion, insülin ve açlık kanşekeri ölçümü için alındı ve OGTT yapıldı. nsülin direnci HOMA skoru kullanılarakdeğerlendirildi. Ovaryan steroidogenezi araştırmak amacı ile buserelin testi yapıldı.SONUÇLAR: VK ve ortalama yaş kontrol grup ve birinci derece yakınlardabenzerdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYOBJECT VE: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a common endocrine disorderaffecting approximately 5-10% of premenopausal women. Adult women with PCOShave increased prevalence rates of impaired glucose tolerance (IGT) or type 2diabetes mellitus, up to 30-40%. On the other hand familial aggregation of PCOSconsistent with a genetic etiology has been suggested. In view of these findings wehave intended to investigate the prevalence of PCOS, glucose intolerance and insulinresistance in the female first degree relatives of the PCOS patients.PATIENTS AND METHODS: Seventy first degree relatives (sisters or mothers ofindex cases) of 66 patients with PCOS and 20 BMI and age matched healthy womenwere involved in the study. All the index cases were diagnosed as PCOS according tothe ESRM/ASRM consensus criteria. The first degree relatives and the controlsubjects were evaluated in the follicular phase of their menstrual cycle. Baselineblood sample was obtained for the determination of FSH, LH, estradiol, freetestosterone, DHEAS, androstenedione, insulin and fasting plasma glucose and anOGTT was performed. The insulin resistance was also evaluated by HOMA score.Buserelin testing was performed to investigate ovarian steroidogenesis.RESULTS: The mean age and BMI of the first degree relatives and control subjectswere similar.