Melatonin ve fosfolipidin ratlarda deneysel peritoneal adezyon oluşumu üzerine etkilerinin vascular endothelıal growth factor ekspresyonu ile korelasyonu
Effects of melatonin and phospholipid on adhesion formation and correlation with vascular endothelial growth factor expression in rats
  1. Tez No: 194315
  2. Yazar: ALİ RIZA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ARITAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZETBu deneysel çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hakan ÇetinsayaDeneysel ve Klinik Araştırma Merkezinde (DEKAM), Haziran-Temmuz 2005tarihleri arasında gerçekleştirildi.Amaç: Deneysel adezyon formasyonu oluşturulan ratlarda melatonin vefosfolipidin adezyon gelişimine etkilerinin VEGF ekspresyonu ile korelasyonunuaraştırmak.Materyal ve Metod: Çalışmada ağırlığı 190-230 gram arasında değişen, dişi60 adet Wistar-Albino tipi rat kullanıldı. Ratlar randomize olarak 15'er ratlık sham,kontrol ve iki adet çalışma gruplarına ayrıldı. Sham grubuna sadece laparotomiyapıldı. Kontrol grubu ve çalışma gruplarında sağ alt kadranda pariyetal peritondaabrazyon yapıldı, çekum, ileum ve uterusun sağ boynuzunda serozal defektoluşturuldu. Bu işlem sonrası periton boşluğuna kontrol grubunda ringer laktatverildi, çalışma gruplarından birine melatonin solüsyonu, diğerine fosfolipidsüspansiyonu verildi. Bütün gruplarda 15 gün sonra relaparotomi yapılarak adezyongelişimi değerlendirilip skorlama yapıldı. VEGF boyaması için kontrol grubundanormal alanlardan örnek alındı, ayrıca dört gruptan yapışıklık gelişen alanlardandoku örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF MELATONIN AND PHOSPHOLIPID ONADHESION FORMATION AND CORRELATION WITHVASCULAR ENDOTHELIAL GROWTH FACTOR EXPRESSIONIN RATSABSTRACTThis experimental study has been performed in Hakan Çetinsaya Experimentaland Clinical Research Center (DEKAM) at Erciyes University Medical Facultybetween June-July 2005.Aim: The aim of this experimental study is to investigate the effects of melatoninand phospholipid on adhesion formation and correlation with VEGF expression inrats.Materials and Methods: Sixty female Wistar-Albino rats weighting between 190and 230 g were used in this study. Rats were divided into four groups as sham,control and two study groups each included 15 rats. In the sham group onlylaparotomy was performed. In the study and control groups, after laparotomy leftlower parietal periton abraded and serosal defects formed on caecum, ileum and rightcorn of uterus. After this step ringer lactate to control group, melatonin solution toone of the study groups and phospholipid suspension to the other study groupapplied. Relaparotomy performed to all of the rat groups at the 15th day to score andevaluate the adhesion formation.