Radyoterapi uygulanan kanserli hastaların bakım gereksinimleri
Care requirements of cancer patients who are applied radiotheraphy
  1. Tez No: 194316
  2. Yazar: GÜLSÜM NİHAL ÇÜRÜK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SULTAN TAŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ivRADYOTERAP UYGULANAN KANSERL HASTALARINBAKIM GEREKS N MLERÖZETAraştırma, Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Ünitesi ve M.Kemal Dedeman Onkoloji Hastanesi Radyoterapi Ünitesinde radyoterapi uygulanan kanserlihastaların bakım gereksinimlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini; Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi ve Erciyes ÜniversitesiM. Kemal Dedeman Onkoloji Hastanesi Radyoterapi ünitelerine bir yıllık sürede radyoterapiuygulanması için kabul edilen tüm kanserli hastalar oluşturmaktadır.Çalışmada 30.09.2004-28.02.2005 tarihleri arasında radyoterapi uygulanarak tedavi gören 345hasta örneklem kapsamına alınmıştır. Veriler; radyoterapi uygulanan kanserli hastaların bakımgereksinimlerini belirlemeye yönelik araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu aracılığı ilehastalarla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. statistiksel değerlendirmede, dört gözlü ve çokgözlü düzenlerde ki-kare testi kullanılmıştır.RT uygulanan bireylerin % 80.9'unun RT tedavisinde sorun yaşadıkları, en sık yaşanılansorunların halsizlik-yorgunluk, iştahsızlık, bulantı-kusma olduğu, sorun yaşayan bireylerinyarısından fazlasına yaşadıkları soruna yönelik doktor tarafından uygulama yapıldığı veuygulamanın yapılmasını hastaların kendilerinin talep ettikleri (%79.8) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
vCARE REQUIREMENTS OF CANCER PAT ENTS WHO ARE APPL EDRADIOTHERAPHYABSTRACTThis definitive study is performed to identify the care requirements of cancer patients who areapplied RT. The scope of this study consisted of the cancer patients who are applied RT whoare accepted for a period of a year at Erciyes University Gevher Nesibe Hospital and M.KemalDedeman Oncology Hospital. Atotal of 345 patients who are treated at the hospital are lookedafter by using RT for a period of 6 months from 30.09.2004-28.2.2005. Data is collected by aquestionaire to determine care requirements of cancer patients who are applied RT byinterviewing face to face. After completing hospital survery, patients are given someinformation and brochure occured side effects of RT and requirements that must be done.Statistical evalvation was performed with two-sided and four-sided Chi-square test.It was shown that % 80.9 of members who are applied RT have some trouble at the RTtreatment ; as the most frequent problem, lack of appetite, nause-vomitting and weakness-fatigue are detected, more than half of the members who have problems related with theirtreatment are informed by the doctor and all of these applications are demanded by the patients(% 79.8).