Edirne'deki 65 yaş ve üzeri bireylerde hipertansiyon prevelansı, hipertansiyonun günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Hypertension prevalence of 65 years old and up people at Edirne and the effect of hypertension to basic activities of daily living and life quality
- Tez No: 194318
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SULTAN TAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
IVED RNE'DEK 65 YAŞ VE ÜZER B REYLERDE H PERTANS YONPREVALANSI, H PERTANS YONUN GÜNLÜK YAŞAM AKT V TELERVE YAŞAM KAL TES ÜZER NE ETK SÖZETBu çalışma; Edirne'deki 65 yaş ve üzeri bireylerde hipertansiyon prevelansı, hipertansiyonungünlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmaya, Edirne'deki 13 sağlık ocağı bölgesinde kayıtlı 65 yaş veüzeri 10.500 bireyden tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 400 yaşlı birey alınmıştır. Veriler, 27Ekim 2004- 15 Nisan 2005 tarihleri arasında, yaşlıların evlerinde yüzyüze görüşme tekniği ile anketformu, Günlük Yaşam Aktiviteleri/Aletli Günlük Yaşam Aktiviteleri (GYA/AGYA) Ölçeği ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin istatistiki değerlendirmesinde Ki kare, varyansanalizi, bağımsız örneklemde t testi ve regresyon analizi kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; hipertansiyon prevelansı %44.3 olup; hipertansiyonluların%67.2'sinde Sistolik Hipertansiyon, %26.0'nda Diyastolik Hipertansiyon olduğu saptanmıştır.Hipertansiyon tedavisi alanların çoğunluğu kadın, 65-69 yaş grubunda, sigara, alkol, kahvealışkanlığı olan, BKI şişman olan, yemeklerinde tuz tüketen, egzersiz yapmayanlardanoluşmaktadır. Yaşlıların %79.7'sinin 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
VHYPERTENSION PREVALENCE OF 65 YEARS OLD AND UP PEOPLEAT ED RNE AND THE EFFECT OF HYPERTENSION TO BASICACTIVITIES OF DAILY LIVING AND LIFE QUALITYSUMMARYThis study was conducted to determine the prevalence of hypertension at 65 years old and up peopleat Edirne and the effect of hypertension to basic activities of daily living and life quality of life, asdescriptive. 400 old people were taken to the study by choosing from 10.500 people who 65 yearsold and up and recorded to 13 health centers area in Edirne, with simple randomized samplemethod. Data was collected with a questionnaire, Activities of Daily Living/ Instrumental Activitiesof Daily Living (ADL/IADL) inventory and SF-36 Quality of life inventory by viewing face to faceat old people?s homes. For statistical analysis, chi-square, One-way anova, Independent Samples Ttest and regression analysis were used.According to the results; ıt is determined that the prevalence of hypertension was 44.3 %, 67.2 % ofthe old people had systolic hypertension, 26.0 % of them had dyastolic hypertension. The most ofpeople taking hypertension treatment were women, 65-69 years old, have got cigarette, alcohol,coffe habits, obese, consumpting salt at their meal, not doing egzersize.