Bebeklerde ishal morbiditesi ile beslenme ve büyüme etkileşimleri
Interactions between diarrhoea morbidity of the babies and nutrition and growth
- Tez No: 194317
- Danışmanlar: PROF.DR. MUALLA AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
IVBEBEKLERDE SHAL MORB D TES LE BESLENME VE BÜYÜME ETK LEŞ MLERÖZETSivas l Sağlık Müdürlüğüne bağlı Alibaba Sağlık Ocağı Bölgesindeki bebekler üzerinde01.09.2003-30.09.2003 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmada; 0-12 aylık bebeklerde ishalmorbiditesinin belirlenmesi, annelerinin ishale ilişkin bilgi ve uygulamalarının saptanması, ishal ilebebeğin beslenmesi ve büyümesi arasındaki etkileşimlerin incelenmesi ve elde edilecek sonuçlardoğrultusunda öneriler getirmek amaçlanmıştır.Araştırma kapsamına sağlık ocağı 2003 yıl ortası nüfus kayıtlarından tespit edilen 456 bebeğintümünün alınması hedeflendi, ancak ulaşılabilen 422(%92.5) bebek alındı. Bebeklerin anneleri 2003Eylül ayında evlerinde ziyaret edilerek araştırmanın amacına uygun hazırlanmış; aileye ve bebeğeait tanımlayıcı bilgiler, bebeğin beslenme şekli, ishale yakalanma sıklığı, annenin ishal ve bebekbeslenmesi ile ilgili bilgilerini sorgulayan 44 sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşme yoluylaaraştırmacı tarafından dolduruldu, dijital bebek baskülü ile bebeklerin ağırlık ölçümleri yapılarakkaydedildi.Malnutrisyon varlığı değerlendirilirken Amerika Birleşik Devletleri Sağlık statistikleri Merkezi(NCHS) tarafından tanımlanan uluslararası standartlar referans alınarak her bir çocuğun yaşa göreağırlıklarının z değerleri hesaplandı ve -2 SD ve altı malnutrisyon olarak kabul edildi.Elde edilen veriler bilgisayar ortamında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
VINTERACTIONS BETWEEN DIARRHOEA MORBIDITY OF THE BABIES ANDNUTRITION AND GROWTHABSTRACTThis study has been carried out on babies living at Alibaba health center area that belongs to Sivascity health management between Sept.1st 2003 and Sept.30th 2003; to determine diarrhoeamorbidity on 0-12 months babies, mother?s diarrhoea knowledge and applications, influencebetween diarrhea and baby nutrition and growth have been investigated; proposed suggestionsaccording to obtained results.Scope of investigation covers 456 babies who registered concerned health center in 2003, only 422(92.5%) of attained babies have been considered for the study. The mothers have been visited byresearcher face to face for filling out questionnaire forms and scale in September 2003;questionnaire has 44 items that advertiser information about family and baby, nutrition style ofbaby, diarrhoea frequency, mother?s knowledge level of diarrhoea and baby nutrition. Babies?weight has been recorded at the same time accordingly.International standards have been referred for malnutrition evaluation by the use of U.S. NationalCenters for Health Statistics-NCHS; z factors have been calculated for each baby by age and -2 SDand lowers assumed malnutrition.Obtained data have been transferred to computer for evaluation.