Hemodiyaliz uygulanan bireylerin bakım sorumluluğunu üstlenen yakınlarının yaşadıgı sorunların belirlenmesi
The identification of the problems of caregivers responsible for the nursing of hemodialysis patients
  1. Tez No: 194319
  2. Yazar: GÖKNUR DEMİR HACIMUSALAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
IVHEMOD YAL Z UYGULANAN B REYLER N BAKIM SORUMLULUĞUNUÜSTLENEN YAKINLARINININ YAŞADIĞI SORUNLARIN BEL RLENMESÖZETAraştırma, hemodiyaliz uygulanan bireylerin bakım sorumluluğunu üstlenenyakınlarının yaşadığı sorunları belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini; Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Semiha Kibar Organ Nakli veDiyaliz Hastanesi, Kayseri Devlet Hastanesi, Kayseri SSK Hastanesi, Özel MelikgaziHastanesi, Özel Almet Diyaliz Merkezi'-nde 01 Ekim-31 Aralık 2004 tarihleriarasında hemodiyaliz programına alınan rutin hastaların bakım sorumluluğunu üstlenen131 hasta yakını oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formuaracılığı ile hasta yakınları ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. statistikseldeğerlendirmede; yüzdelik ve ki-kare testi kullanılmıştır.Hemodiyaliz uygulanan bireylerin bakım sorumluluğunu üstlenen yakınlarınınçoğunluğu kadın, bakım verdikleri bireyler ise eşleridir. Hasta yakınlarının %74.8'isosyal ilişkilerinin etkilendiği ve bu etkilenmenin kısıtlı sürede dışarı çıkma ve hiçbiryere çıkamama şeklinde olduğu, %74'ünün ekonomik olarak etkilendiği ve buetkilenme biçiminin de en çok ilaç/muayene/tetkik ücretlerini karşılamada güçlükyaşama şeklinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VTHE IDENTIFICATION OF THE PROBLEMS OF CAREGIVERSRESPONSIBLE FOR THE NURSING OF HEMODIALYSIS PATIENTSABSTRACTThis current study is a descriptive one in order to identify the problems of the caregiverswho are responsible for the nursing of the patients taking hemodialysis.A sample of 131 caregivers of dialysis patients who were accepted to the hemodialysisprogram between 01 October 2004- 31 December 2004 in Erciyes University MedicalFaculty Semiha Kibar Organ Transplantation and Dialysis Hospital, Kayseri StateHospital, Kayseri Social Insurance Hospital, Private Melikgazi Hospital and PrivateAlmet Dialysis Center constitutes the scope of the research. The data were collectedthrough by a vis-a-vis interview with the patients a questionnaire prepared by theresearcher. Within the statistical evaluation, Chi-Square and percentages test wereapplied. The majority of the caregivers responsible for the nursing of the hemodialysispatiens were women and the patients were their spouses. 74.8% of caregivers werefound to have negative consequences on their social interactions such as having onlyrestricted time for going out and staying with patient for all the time; 74% of caregiverwere economically affected, due to having problems paying for fares of drugs,examination and analysis. In the survey, it was detected that 67.2 % of caregiversneeded support, specifially monetary support.