Egzersizin leptin düzeyleri üzerine etkisi, leptinin solunum ve kardiyovasküler parametreler ile ilişkisi
Prolonged - acute effects of exercise on plasma leptin concentrations and relation of leptin to respiratory, cardiovascular parameters
- Tez No: 194324
- Danışmanlar: PROF.DR. NURCAN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
IVEGZERS Z N LEPT N DÜZEYLER ÜZER NE ETK S , LEPT N NSOLUNUM VE KARD YOVASKÜLER PARAMETRELER LE L ŞK SÖZETNeden egzersize adaptasyonların ve leptin cevaplarının önemli olduğu sorusuna pek çok önemligerekçe bulunmaktadır. Bunlardan birisi egzersizin etkili bir biçimde obeziteyi azaltmasıdır.Eğer leptin seviyesi etkileniyorsa egzersizin obeziteye ve obezite ilişkili hastalıklara nasıl etkioluşturduğunu açıklayacak bazı veriler sağlayacaktır.Çalışmamızda, sürekli spor yapan ve hiç spor yapmayan öğrencilerdeki leptin seviyesi ilecinsiyet, arteryal basınç, nitrik oksit (NO), ventilasyon cevapları arasındaki ilişki ile kısa süreliyoğun egzersizin bu ilişkideki değişime etkisi araştırılmıştır. Çalışma 2 gruptan oluşmaktadır.Birinci grup 15 kız, 15 erkek düzenli spor yapan öğrencilerdir. kinci grup 15 kız, 15 erkeksedentar yaşayan öğrencilerdir. Serum leptin ve plazma NO konsantrasyonları iki grupta daegzersiz öncesi (EÖ), sonrası (EHS) ve egzersizden yarım saat sonrasında (EYS) ölçülmüştür.Kandaki leptin, NO değişiklikleri, arteryal basınç, ventilasyon değişkenleri gruplar arasında tekyönlü ANOVA testi ile karşılaştırılmıştır. Leptin ile seçilen antropometrik ve fizyolojikdeğişkenler arasındaki ilişki korelasyon analizi ile belirlenmiştir. Spor yapan kızlardaki EÖ,serum leptin seviyeleri erkeklerden yüksek bulunmuştur. EÖ ve EHS spor yapan-yapmayan,kız-erkek öğrencilerin arteryal basınçları ile leptin arasında önemli ilişki bulunmamıştır. NOmetabolitleri (NOx) spor yapanlarda yapmayanlardan düşük bulunmuştur. EHS NOx sporyapan-yapmayan kız-erkek öğrencilerde daha da azalmıştır. Fakat EÖ ve EYS leptin ile NOxarasında önemli ilişki bulunmamıştır. EHS, VO2max, VO2, VCO2 değerleri spor yapan yapmayankız öğrenciler arasında önemli farklılık gösterirken, erkek öğrencilerde ise VE, VRO2, VRCO2değerleri farklılık göstermektedir. Kısa süreli egzersiz sonrası leptin ile VO2max, VO2 arasındanegatif korelasyon görülürken, leptin/VK ile bu parametrelere ilaveten VCO2 arasında danegatif korelasyon görülmüştür.Sonuçta leptin ile cinsiyet, uzun süreli egzersiz ile ilişkili bulunurken, kısa süreli egzersiz ileilişkili bulunmamıştır. Uzun süreli egzersiz esnasındaki leptin farklılıkları, leptin ile enerjitüketimi arasında kuvvetli ilişki olduğunu göstermektedir. Uzun süreli egzersizden sonra azalanleptinin NO yapımındaki azalma ile ilişkisi yoktur fakat leptin ile DB ve nabız arasında ilişkibulunmaktadır. Leptin ile VO2max, VO2 arasında, leptin/VK ile aynı parametrelere ilavetenVCO2 ile ilişki bulunmaktadır. Biz VO2max ve vücut yağı arasındaki negatif ilişkinin leptin ileVO2max arasında da negatif ilişki oluşturduğu kanaatindeyiz.Anahtar Kelimeler : Leptin, egzersiz, solunum sistemi, kardiyovasküler sistem
Özet (Çeviri)
VPROLONGED - ACUTE EFFECTS OF EXERCISE ON PLASMA LEPTINCONCENTRATIONS AND RELATION OF LEPTIN TO RESPIRATORY,CARDIOVASCULAR PARAMETERSABSTRACTThere are many several reasons why leptin responses and exercise adaptations may haveimportant ramifications. One of them is the effective reducement of obesity. If leptin is affected,this may provide some explanation of how exercise affects obesity-obesity disorders.We tested the relationships between leptin and sex, arterial pressure, nitric oxide (NO),ventilation during the long term training and how strenuous short-time exercise affects thisrelations of students who exercised regularly and sedentar. The study population was composedof two groups. The first group consisted of 15 female and 15 male who are regular exercisestudents. The second group was 15 female and 15 male trained students who live sedentary.Leptin and NO levels were determined in two groups before and immediately after cessation ofexercise and 30 minutes after the end of the exercise period. Leptin in blood, changes of NO,arterial pressure, ventilation variables are compared to one-way ANOVA test. Simplecorrelation analysis were conducted to determine the correlation between leptin and selectedanthropometric and physiologic variables. Leptin was significantly greater in trained girls thanin boys before short-time exercise. Significant correlations were not found between leptin andarterial pressures in trained and non-trained girls and boys before and after exercise. NOmetabolites (NOx) were found low in trained individuals than sedentary. NOx levels were moredecreased immediately after exercise in trained and not trained groups. But there was no relationbetween before exercise and 30 minutes after exercise in leptin and NOx. After exercise whiletrained-not trained females have significant differences in VO2max, VO2, VCO2, males havesignificant differences in VE, VRO2 and VRCO2. While significant negative correlationbetween after short time exercise leptin and VO2max, VO2 is seen, in addition to these parametersbetween leptin/BMI and VCO2 a negative correlation is also seen.The results suggest that leptin levels are related to gender and long-time exercise but not short-time exercise. Leptin differences during long-time exercise has showed that there is strongassociation between leptin and energy expenditure. The decreased leptin after long-timeexercise is not related to decreased NO production but there is a relation between leptin anddiastolic pressure and heart rate. Leptin is related to VO2max, VO2 and leptin/BMI is also relatedto these parameters and VCO2. We have concluded that the negative association of VO2max andbody fat has formed a negative correlation with leptin VO2max.Key words : Leptin, exercise, respiratory system, cardiovascular system