Nevşehir beledihye sınırları içerisinde yaşayan annelerin bebek bakımına ilişkin uygulamaları
Applications related to baby care of mothers who live Nevşehir municipality boundary
  1. Tez No: 194337
  2. Yazar: ZEHRA IŞIK ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERAL BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
NEVŞEH R BELED YE SINIRLARI ÇER S NDE YAŞAYAN ANNELER NBEBEK BAKIMINA L ŞK N UYGULAMALARIÖZETBu araştırma, Nevşehir Belediye sınırları içerisinde yaşayan annelerin bebek bakımınailişkin uygulamalarının saptanması amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, Nevşehir ili belediye sınırları içerisindeki sağlık ocaklarınakayıtlı 0-11 aylık bebeklerin (1484) anneleri oluşturmuş, örneklem PASS bilgisayarprogramında 303 olarak hesaplanmış ve araştırmaya 320 anne rastgele sayılar tablosukullanılarak alınmıştır. Veriler, 01.10.2004-31.12.2004 tarihleri arasında, araştırmacıtarafından hazırlanan anket formu aracılığı ile annelerle yüz yüze görüşülerektoplanmış ve verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik ve ki-kare testleri kullanılmıştır.Araştırma kapsamına alınan annelerin % 46.3'ünün 23-29 yaş grubunda, % 55'ininilkokul mezunu olduğu bulunmuştur. Annelerin % 6.3'ünün evde doğum yaptığı, %74.7'sinin bebeklerine ilk gıda olarak anne sütü, % 20.0'ının formül mama verdiği,formül mama verenlerin çoğunun (%65.6), sezeryan sonrası sütünün gelmemesinedeniyle verdiği, % 60.6'sının bebeklerini ilk bir saat içerisinde beslediği, bunların %54.6'sının ebe-hemşire önerisi ile buna karar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VAPPLICATIONS RELATED TO BABY CARE OF MOTHERS WHO LIVENEVŞEH R MUNICIPALITY BOUNDARYABSTRACTThis study has been done to determine applications related to baby care of mothers wholive Nevşehir Municipality boundary, as descriptive.The mothers of 0-11 months old infants (1484) who registered health centers inNevşehir Municipality boundary composed the study?s universe, the sample wascalculated as 303 with PASS computer programme and 320 mothers were taken in thestudy by using randomize numbers table. Data was collected with a questionnaireprepared by the researcher by viewing the mothers face to face between 01.10.2004-31.12.2004 and chi-square, Mc. Nemar tests were used for statistical analysis.It is found that 46.3 % of the mothers in the study was 23-29 years old, 55.0 % of themgraduated from primary school. It is determined 6.3 % of them gave birth at home, 74.7% of them gave their babies human milk at first nutrition, 20.0 % of them gave formula,the reason of giving formula not having milk after the caesarean section mostly (65.6%), 60.6 % of them breastfed within one hour, 54.6 % of them took this decision withadvise of midwife- nurse.