Kayseri Nuh Naci Yazgan Sağlık Ocağı bölgesinde yaşayan 65 yaş ve üstü bireylerin yalnızlık düzeylerinin incelenmesi
Examination of the loneliness level of 65 and up years people living in Kayseri Nuh Naci Yazgan Health Center region
  1. Tez No: 194342
  2. Yazar: SİBEL CEYHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜRÜVVET BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
IVKAYSERİ NUH NACİ YAZGAN SAĞLIK OCAĞI BÖLGESİNDEYAŞAYAN 65 YAŞ VE ÜSTÜ BİREYLERİN YALNIZLIKDÜZEYLERİNİN İNCELENMESİÖZETAraştırma 65 yaş ve üstü bireylerin yalnızlık düzeylerini ve bunu etkileyen faktörlerisaptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırma evrenini Kayseri ili, Melikgazi merkez ilçesine bağlı Nuh Naci Yazgan SağlıkOcağı bölgesi içerisinde yaşayan 65 yaş ve üstü 1909 birey oluşturmakta olup, araştırmakapsamına 225 yaşlı birey alınmıştır.Araştırmanın verileri; yaşlı bireylerin tanıtıcı özelliklerini, bazı sağlık davranışları ve sağlıkgöstergeleri ile psikososyal durum değişkenlerini içeren veri toplama formu ve 20maddelik Likert tipi bir ölçek olan UCLA yalnızlık ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilenveriler araştırmacı tarafından SSPS 10.0 paket programı ile bilgisayar ortamındadeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VEXAMINATION OF THE LONELINESS LEVEL OF 65 AND UP YEARS PEOPLELIVING IN KAYSERİ NUH NACİ YAZGAN HEALTH CENTER REGIONABSTRACTThis descriptive study has been performed to determine the loneliness level of 65 and upyears people and the factors that effecting this.1909 people who were 65 and up years old and living in Nuh Naci Yazgan Health CenterRegion at Kayseri, Melikgazi center village composed the study universe, and 225 oldpeople were taken as sample.Data was collected by a questionnaire including the characteristics, some health behaviours,health indicators, psychosocial variables and UCLA loneliness inventory that include 20substance and Likert type. Data was evaluated SPSS 10.0 package programme by theresearcher.