Kemik-patellar tendon-kemik grefti kullanılarak ön çapraz bag rekonstrüksiyonu sonrası rehabilitasyon alan hastaların 18-24. aylardaki kas kuvveti ve fonksiyonel testlerinin karsılastırılması
Comparison of strength and functional performances in patients 18-24 months after anterior cruciate ligament reconstruction with bone- patellar tendon-bone graft followed by rehabilitation
  1. Tez No: 194432
  2. Yazar: GÜL DENİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZETYılmaz, GD. Kemik-Patellar Tendon-Kemik Grefti Kullanılarak Ön ÇaprazBağ Rekonstrüksiyonu Sonrası Rehabilitasyon Alan Hastaların 18-24.Aylardaki Kas Kuvveti Ve Fonksiyonel Testlerinin Karşılaştırılması, HacettepeÜniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Spor Fizyoterapistliği Programı,Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. Son yıllarda spora olan ilgi ile katılımın artmasıve yaralanmaları önleme prensiplerinin kullanılmaması sonucu dizde ön çapraz bağ(ÖÇB) yaralanmalarında artış olmaktadır. Fonksiyonel testler ÖÇB yaralanmalarısonrasında dizin fonksiyonlarını değerlendirmek için sıklıkla kullanılmaktadır. Buçalışmada kemik-patellar tendon-kemik grefti kullanılarak ÖÇB rekonstrüksiyonuolmuş, rehabilitasyon almış olgularda geç dönemde fonksiyonel performans ve kaskuvvetlerinin değerlendirilerek, subjektif ve objektif bulgularla karşılaştırılması,sağlıklı olgularla da fonksiyonel performans yönünden karşılaştırılmasıamaçlanmıştır. Çalışmaya ÖÇB rekonstrüksiyonu sonrası 18-24 aylardaki 20-35 yaşarası 15 olgu ile benzer özelliklere sahip sağlıklı 15 olgu katılmıştır. Olgulara fizikseldeğerlendirme, fonksiyonel testler, subjektif skalalar (Lysholm, Hospital for SpecialSurgery Knee Score (HSSS), Tegner aktivite skalası) ve izokinetik testuygulanmıştır. Değerlendirme sonrasında etkilenen bacakla sağlam bacak arasındakifark, cerrahi olan grupla kontrol grubu arasındaki fark, objektif bulgularla subjektifbulgular arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTYılmaz GD. Comparison of Strength and Functional Performances in Patients18-24 Months after Anterior Cruciate Ligament Reconstruction with Bone-Patellar Tendon-Bone Graft Followed by Rehabilitation, Hacettepe University,Institute of Health Sciences, Sports Physiotherapy Program, Master Thesis,Ankara, 2005. In recent years, there has been an increase in the number of anteriorcruciate ligament (ACL) injuries at the knee, as a result of growing interest andparticipation in sports while not being able to use prevention principles effectively.Functional tests have been frequently used for the assessment of knee functions afterACL injuries. In this study functional performance at a late stage and knee strengthwas assessed on the cases of people who had an ACL reconstruction with bone-patellar tendon-bone graft by followed rehabilitation. 15 volunteer patients from 20to 35 years old with 18-24 months after reconstruction participated in the study, aswell as 15 healthy volunteers with similar characteristics that served as a controlgroup. The cases were evaluated with physical examinations, functional tests,subjective scales (Lysholm, Hospital for Special Surgery Knee Score (HSSS),Tegner activity scale) and isokinetic test. The study analyzed the difference betweeninvolved leg and the uninvolved, between the reconstruction group and controlgroup, and relationship between subjective and objective findings.