Yoğun bakım ünitesinde dar terapötik aralıklı ilaçların kan düzeyi izlemi
Therapeutic drug level monitoring of narrow therapeutic range drugs in intensive care units
  1. Tez No: 194433
  2. Yazar: DENİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. KUTAY DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZETYılmaz, D. Yoğun bakım ünitesinde dar terapötik aralıklı ilaçların kandüzeyi izlemi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri EnstitüsüFarmasötik Teknoloji Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2005. İlaçkan düzeylerini terapötik aralıkta tutarak, tedaviden optimum verim alınmasıve muhtemel ilaç toksisitesi riskinin minimuma indirilmesi hedeflenir. Buçalışmada, klinik eczacı tarafından doktorlara eğitim verilerek terapötik ilaçizleminin uygun şekilde yapılması ve klinik eczacının katkısı ile terapötik ilaçizleminde yapılan hataların önlenmesi sonucu, hastaların tedavi maliyetinindüşürülmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 9 yataklı Hacettepe Üniversitesi İçHastalıkları Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesi'nde, 1 Şubat - 31 Temmuz2004 tarihleri arasında 3'er aylık iki periyot halinde yapılmıştır. Bu çalışmada,eğitim öncesi 110 ve eğitim sonrası 90 kan düzeyi izlemi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYYılmaz D. Therapeutic drug level monitoring of narrow therapeuticrange drugs in intensive care units. Hacettepe University Institute ofHealth Sciences, Pharmaceutical Technology Master Program Thesis,Ankara, 2005. Maintaining serum drug concentrations within a therapeuticrange and minimizing the potential toxicity are common goals of thetherapeutic drug level monitoring. The purpose of this study is to determinewhether a pharmacy-based educational intervention and the participation of aclinical pharmacist to physicians rounds, could positively influence theperformance of therapeutic drug monitoring, in terms of reducingunnecessary or improperly sampled drug levels and the cost in intensive careunit setting. This study is conducted in 9 bed Medical Intensive Care Unit(setting) of the Hacettepe University Hospital in a period of February 1 to July31, 2004 for two periods (3 months each). There were 110 and 90 serumdrug levels analyzed and drug levels were sampled from 30 and 21 patientsduring the pre- and post-intervention phases, respectively.