Diz osteoartrit sebebi ile cerrahi artroskopi yapılan hastalarda postoperatif ilaç uygulamalarının karşılaştırılması
The compoarison of the post-operatf drug use at the patients who had on surgical arthroscopy for osteoarthritis
  1. Tez No: 194479
  2. Yazar: ÖZGÜR AYTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VECİHİ KIRDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
628.ÖZETDiz osteoartriti ülkemizde 40 yaşından sonrayaygın olarak gözlenen ağrılı, rahatsız edici ve hayatkalitesini düşüren bir hastalıktır. Diz osteoartritinin toplumgenelindeki etkisini ve tedavide kullanılan çeşitli ajanlarınbu hastalık üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık.SDÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatolji bölümüne2005 ocak ve mayıs ayları arasında diz ağrısı sebebiylekliniğimize başvuran ACR tanı kriterlerine uyan OA'lihastalardan 4 farklı grup oluşturulmuştur.Her bir grup 15 hasta belirlenmiştir.Her bir hasta içinWOMAC indeksi kullanılmıştır.Her bir grubtaki hastayacerrahi artroskopi uygulanmıştır ve artroskopi sonrası 3aylık periyod içersinde ilaç uygulaması yapılmıştır.1. gruba;birer hafta ara ile intraartiküler 3 haftayüksek molekül ağırlıklı H.A, 2 ml hylan G-F 20(Synvisc®),2. gruba tek doz 400 IU oral E vitamini(Grandpherol®) ile birlikte 3 hafta yüksek molekülağırlıklı intraartiküler H.A 2 ml hylan G-F 20 (Synvisc®),3. gruba birer hafta ara ile intraartiküler 3 hafta düşükmolekül ağırlıklı H.A. 2 ml Na hyaluronat-hyaluronan(Hyalgan ®) , 4. grub hastalar kontrol grubu kabuledilmiştir.63Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası WOMACindeksi ağrı skalaları hesaplanarak student-T testine göreistatiksel hesaplamaları yapılmıştır. İstatikselhesaplamalar sonucunda Tedavi öncesi ve tedavi sonrasıanaliz edilen veriler anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
649.SUMMARYKnee osteoarthritis is a disabling and painful diseasewhich incidence increases after 40 years of age anddecreases the life quality. We aimed to investigate theinfluence of knee osteoarthritis in general population andthe effects of various agents used in treatment on thisdisease. For this reason, 4 study groups have beenconstituted from the patients with knee pain who haveapplied to our orthopedics department of SuleymanDemirel University School of Medicine between Januaryand May 2005 and meet the diagnostic criteria ofAmerican College of Romatology for osteoarthritis. Therewere 15 patients in each group. WOMAC Pain Scale wasused for each patient. Surgical arthroscopy andsubsequent drug treatment for 3 months have beenapplied to all patients. While 2 mililiters of hylan G-F 20(Synvisc®) with high molecular weight hyaluronic acidcontent was administered intraarticularly to patients inGroup-I with one week of interval for 3 weeks, patients inGroup-II were administered intaarticular injection of 2mililiters of hylan G-F 20 (Synvisc®) with high molecularweight hyaluronic acid content once a week with 400 IU oforal vitamin-E (Grandpherol®) once a day for threeweeks. Patients in Group-III were applied intaarticularinjection of 2 ml of hyaluronan (Hyalgan ®) containing low65molecular weight sodium hyaluronate once a week for 5weeks. Patients in Group-IV were controls. WOMACPain Scale values were applied to patients and Student?s t-test was used in statistical analysis of the data. We havefound statistically significant difference between the datapicked before and after the treatment.