Sementli ve sementsiz diz ve kalça artroplastilerinden sonra derin ven trombozu insidansı
The incidence of deep vein thrombosis in cemented and cementless front artroplastes
- Tez No: 194478
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVRES HÜRRİYET AYDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
64ÖZETKalça ve diz artroplastisi uygulanan hastalarda sementugulanmasının derin ven trombozu üzerine olan etkisi hakkındakitartışmalar halen devam etmektedir. Potansiyel trombojenik etkiyesahip olması dolayısıyla sement uygulamasının derin ven trombozugörülme sıklığını ve trombüs boyutunu artırdığını öne süren bazıçalışmalar olmasına rağmen, son zamanlarda sement uygulamasınınbu olaylar üzerindeki etki mekanizmasına ilişkin herhangi bir çalışmayapılmamıştır. Bu çalışmada, kliniğimizde sementli ve sementsiz olarakuygulanan total diz, total kalça protezileri ve hemiartroplastilerin renklidoppler ultrason taraması ile araştırılması ve sonuçta sementkullanımının derin ven trombozu insidansı üzerinde etkisi olupolmadığı araştırılmıştır. Çalışma prospektif, randomize ve kontrollüolarak yapılmıştır. Çalışma grubundaki bütün hastalara düşük molekülağırlıklı heparin profilaksisi uygulanmıştır. Biz yaptığımız çalışmadaderin ven trombozu oranlarını kalça ve diz artroplastilerini sementli vesementsiz olarak karşılaştırdığımızda sementli kalça protezi uygulanan41 hastanın 7'sinde (%17), sementsiz kalça protezi uygulanan 39hastanın 4'sinde (%10.2) derin ven trombozu saptadık. Dizprotezlerinde ise; sementli total diz protezi uygulanan 17 hastanın2'sinde (%11.7), sementsiz total diz protezi uygulanan 27 hastanın 2sinde (%8.6) derin ven trombozu saptanmıştır. Çalışmamızınsonucunda sementli olarak uygulanan artroplastilerde DVT oranı dahayüksek bulunmuş olsa da sement uygulamasının DVT insidansıüzerine olan etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
65SUMMARYCurrently, there is a controversy about the effects of the cementprocedure on deep vein thrombosis in patients who have undergonehip and knee arthroplasty operations. Although there are some studiessuggesting that cement procedure increases the incidence of deep veinthrombosis and thrombosis size as it has potential thrombogenic effect,there are no recent study regarding the effect mechanism of cementunderlying these events. In our study, we have evaluated the cementedand uncemented total knee and total hip prosthesis andhemiarthroplasty operations by using colored Doppler ultrasonographymethod and investigated whether cement procedure has an effect ondeep vein thrombosis dvelopment. This study was conductedprospectively, randomized and controlled. All patients in the studygroup were given low molecular weight heparin (Dalteparin andEnoxoparin) prophylaxy treatment. When deep vein thrombosisincidence rates of the total hip and total knee arthroplasty groups werecompared by means of cement usage, it has been found 7 of 41patients (17 %) in cemented and 4 of 39 patients (10.2 %) inuncemented total hip prosthesis operation have deep vein thrombosis.Whereas in total knee prosthesis operations, 2 of 17 patients (11.7 %)in cemented and 2 of 23 patients (8.7 %) in uncemented group havehad deep vein thrombosis. As a result, although there is a higher deepvein thrombosis incidence in cemented arthroplasty operations, wecould not find any statistically significant difference by means of theeffect of cement procedure on deep vein thrombosis incidence (p >0.05).