p53, e-cadherin ve PTEN immünoreaktivitelerinin prostat asiner adenokarsinoma paternlerinde karşılaştırılması
Comparison of immunoreactivities of p53, e-cadherin and PTEN in patterns of acinar prostatic adenocarcinoma
- Tez No: 194489
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN BALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Prostat adenokarsinomu erkeklerde en sık görülen invaziv malignitedir. Yapılançok sayıda çalışmaya rağmen etyolojisi netlik kazanmamıştır. Karsinogenezisinde rolalan çok sayıda genetik değişiklik bildirilmiştir ancak halen prostat kanserine özgüveya olguların büyük çoğunluğunda görülen bir değişiklik saptanmamıştır. Prostatkanseri tümör içi heterojenitesi ve sık olarak multifokalite göstermesiyle diğer çoğuepitelyal neoplaziden farklılık göstermektedir.Çalışmamızda histolojik olarak farklı görünüm ve prognostik öneme sahiptümör alanlarında prognostik değeri olduğu bildirilen p53, PTEN ve e-cadherinekspresyonları immünohistokimyasal yöntem ile incelenmiştir. Bu amaçla 1997-2006yılları arasında, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde prostatik adenokarsinomanedeni ile radikal retropubik prostatektomi operasyonu uygulanmış farklı Gleasonpaternli alanlar içeren prostat karsinomlu 40 olguya ait parafinde bloklu arşivmateryali seçilmiştir. Tüm olgularda prostat karsinomunun farklı paternlerinde p53,PTEN ve e-cadherin ekspresyonları arasında fark olup olmadığıimmünohistokimyasal yöntem ile incelenmiştir. Ayrıca bu 3 marker ile prostatkarsinomunda prognostik rolü olduğu bilinen perinöral invazyon, ekstraprostatikyayılım, lenf nodu metastazı, seminal vezikül invazyonu, cerrahi sınırda tümördevamlılığı ve tümör hacmi arasında korelasyon varlığı araştırılmıştır.Gleason grade 3 ve 4 paternleri içeren alanlar arasında p53immünoreaktiviteleri açısından fark saptanmazken PTEN ve e-cadherin ekspresyonkaybı grade 4 alanlarında daha sık görülmüştür. Bu sonuçlar p53 genindekideğişikliklerin tümörün erken evresinden itibaren görüldüğünü, PTEN ve e- cadheringenlerindeki değişikliklerin ise hastalığın progresyonuyla birlikte ortaya çıktığınıgöstermektedir. Her üç marker yönünden düşük grade'li odakta anormal ekspresyonizlenip yüksek grade'li odakta izlenmeyen olgu yoktur. Bu sonuç prostat kanserininmultifokalitesinin birden fazla tümörün gelişmesinden çok monoklonal bir tümörüngland içerisinde yayılımına bağlı olduğunu düşündürmektedir.Klinikopatolojik değişkenlerden tümör hacmi ile p53 immünoreaktivitesiarasında, PTEN ekspresyon kaybı ile seminal vezikül ve cerrahi sınır devamlılığıarasında pozitif korelasyon saptanmıştır. E-cadherin ekspresyon kaybı ileincelediğimiz değişkenler arasında bir ilişki saptanmamıştır. İlginç olarak p53immünoreaktivitesi gösteren olgularda eşzamanlı olarak görülen e-cadherinekspresyon kaybı, iyi prognostik faktörlerle birliktelik göstermektedir. Çalışmamızdakivaka sayısının azlığı nedeniyle bu konuda daha geniş çaplı araştırmaların yapılmasıgerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most common invasive malignancy in men. Despite manystudies, etiology of prostate cancer remains unidentified. Lots of genetic alterationshave been reported but any specific genetic alteration or an alteration that is seen inmost of the patients have not been identified yet. Prostate cancer differs from otherepithelial tumors by its intratumoral heterogeneity and multifocality.In our study p53, PTEN, and e-cadherin immünoreactivities were examined indifferent histological patterns of the prostate cancer that are known to haveprognostic significance. With this aim, 40 prostatic adenocarcinoma specimenshaving different Gleason patterns were selected from the paraffin-embedded archivalblocks from patients that had underwent radical retropubic prostatectomy in GATAHaydarpasa Training Hospital between 1997 and 2006. In all of the patients, p53,PTEN, and e-cadherin expressions were evaluated by immunohistochemistry indifferent Gleason patterns of prostatic adenocarcinoma. Also the relationshipsbetween these 3 markers and well known prognostic parameters of prostate cancerincluding perineural invasion, extraprostatic involvement, lymph node metastasis,seminal vesicle infiltration, positive surgical margins, and tumor volume wereexamined.Between areas with Gleason grades 3 and 4, there was not any difference inp53 immunoreactivity but loss of PTEN and e-cadherin expressions were found to bemore common in grade 4 areas. These results show that alterations in tp53 geneoccur at an early stage but alterations of the PTEN and e-cadherin genes appearwith the progression of the disease. We have not seen any case showing abnormalexpression of any of the three markers in low grade areas but in high grade areas.This finding suggests that the multifocality of prostate cancer results from theintraglandular spreading of a monoclonal lesion rather than different primary tumors.In terms of clinicopathologic variables, an association was observed betweentumor volume and p53 immunoreactivity, and also loss of PTEN expression wasassociated with seminal vesicle infiltration and positive surgical margins. We have notseen a relationship between loss of e-cadherin expression and chlinicopathologicalvariables that we have investigated. Interestingly, loss of e-cadherin expression inpatients showing p53 immunoreactivity tends to be associated with positiveprognostic parameters. Since number of cases in our study were limited, new studieswith larger series are required for this purpose.