İntestinal permeabilite düzenleyicisi zonulin'in hashimoto hastalığı patogenezindeki potansiyel rolü
The role of intestinal permeability modulator zonulin in the pathogenesis of hashimoto's disease
- Tez No: 194490
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
VI. ÖZETİntestinal Permeabilite Düzenleyicisi Zonulin'in Hashimoto HastalığıPatogenezindeki Rolüİntestinal epitelin bariyer fonksiyonu bozulduğunda, makromoleküllere karşı intestinalpermeabilite to artar. Sonuçta, çevresel antijenlere karşı, ya genetik olarak yatkınbireylerde otoimmüniteyle yada tolerans ile sonlanan bir immün cevap gelişebilir. Sonzamanlarda insanlarda ve hayvan modellerinde yapılan çalışmalar intestinalpermeabilite artışı ile tip 1 diabetes mellitus ve hayvan modeli olan BB-wor diyabetemeğilli sıçan modeli gibi otoimmün hastalıkların ortaya çıkışını ilişkilendirmektedir.Ancak, intestinal bariyer fonksiyon kaybının nasıl bir rol üstlendiği henüz tam olarakbilinmemektedir. Daha önce, zonulin adını verdiğimiz ve Vibrio cholerae tarafındanüretilen zonula occludens toksininin ökaryotlardaki karşılığı olan bir proteinkeşfetmiştik. Zonulin, ince bağırsağın doğuştan var olan immünitesi ile ilşkili olup,uygunsuz biçimde up-regüle olursa, artmış intestinal permeabilite ile çölyak hastalığı vebenzeri otoimmün hastalık patogenezinde anahtar rol oynar. Bundan önce, diyabetemeğilli sıçanlarda diyabete dirençli sıçanlara göre hem intestinal intraluminal hem deserum zonulin düzeylerinin arttığını göstermiştik. Bu sonuçlar, sıçanlarda tip 1 DMgelişiminde zonulinin bir rolü olabileceğini düşündürmüş ve oldukça iyi tanımlanmışbir otoimmün hastalık olan Hashimoto tiroiditli hastalarda serum zonulin düzeyleriniölçmeye sevk etti. Çalışmaya 71 erişkin hasta (52 premenopozal kadın ve 19 erkek,ortalama yaş 42±5.2 yıl) ve 34 sağlıklı kontrol (13 kadın ve 21 erkek, ortalama yaş39±7.1 yıl) alındı.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARYThe Role of Intestinal Permeability Modulator Zonulin in the Pathogenesis ofHashimoto?s DiseaseWhen the integrity of the intestinal epithelial barrier function is compromised, intestinalpermeability to macromolecules increases. Consequently, an immune response toenvironmental antigens may ensue, giving rise to either an autoimmune response ingenetically susceptible individuals or tolerance. Recent studies in humans and in animalmodels have linked the presence of increased intestinal permeability to the occurrenceof autoimmune diseases, including type 1 diabetes mellitus and its? animal model, theBB-wor diabetic prone rat. However, a causative role for the loss of the intestinal barrierfunction has not been definitively established. We have previously identified zonulin,the eukaryotic counterpart of zonula occludens toxin, which is a protein elaborated byVibrio cholerae. Zonulin is involved in the innate immunity of the gut and, wheninappropriately up-regulated, appears to play a key role in the increased intestinalpermeability and pathogenesis of autoimmune diseases such as celiac disease. We havealso demonstrated that both intestinal intraluminal and serum zonulin levels wereelevated in the diabetic prone rats when compared to diabetic resistant rats. Theseobservations suggested a role for zonulin in the pathogenesis of type 1 diabetes in ratsand prompted us to measure serum zonulin levels in patients with Hashimoto?sthyroiditis, a well-defined human autoimmune disease. 71 adult patients (52premenopausal females and 19 males, mean age 42±5.2 yr) and 34 healthy individuals(13 females and 21 males, mean age 39±7.1 yr) were enrolled into the study. None ofthe individuals had tested positive for either anti-tissue transglutaminase IgA or anti-endomysial antibody, thereby excluding celiac disease. We found that serum zonulinlevels (expressed as ng/mg total protein) were significantly higher in the patient groupwhen compared to those in the control group (mean 0,85±0,14 vs mean 0,52±0,07;p