Erken evre olası alzheimer tipi demans (PRAD) olgularında depresyon varlığının kognitif performans üzerindeki etkileri
The effect of depression on cognitive performance in mild PRAD patients
  1. Tez No: 194488
  2. Yazar: TANSEL ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
7. ÖZETErken evre olası Alzheimer tipi Demans (PRAD) olgularında Depresyonvarlığının Kognitif Performans üzerindeki etkileri,Depresyon ve muhtemel Alzheimer tipi demans olan olgularda, nöropsikolojiktest performansının daha kötü olacağı hipoteziyle, GATA Haydarpaşa EğitimHastanesi Nöroloji Servisi Kognitif Nöroloji Birimi tarafından NINCDS-ADRDAkriterlerine göre PRAD tanısıyla takip edilmekte olan hastalardan erkenevredeki, benzer yaş ve eğitim düzeyine sahip 104 olgu rastgele örneklemeyöntemiyle seçilmiştir. GDÖ skorlarının ortalamasına göre, çalışmapopulasyonu, GDÖ skoru düşük olan olgular (Grup A) ve GDÖ skoru yüksekolan olgular (Grup B) olarak iki gruba ayrılmıştır. Gruplar, kognisyonun bir çokalt bileşenini değerlendirmeye yardımcı olan testler kullanılarak, kendiaralarında ve 36 olgudan oluşan normal kontrollerle karşılaştırılmıştır.Nöropsikolojik test skorları açısından gruplar arasında istatistiksel açıdananlamlı fark bulunduğu saptanmıştır (ANOVA, p > 0.05).
Özet (Çeviri)
8. SUMMARYThe effect of depression on cognitive performance in mild PRADpatientsBased on the hypothesis that, both Alzheimer's disease (AD) and depressioncould play a role on neuropsycological test performence, 104 age andeducation matched, mild stage probable AD (PRAD) patients-due toNINCDS-ADRDA criteria - registered in the Cognitive DisordersSubdepartment of department of Neurology in GATA Haydarpaşa TrainingHospital, were recruited for the study. Study population is divided into twodifferent groups after calculating the mean GDS scores as group A with lowGDS scores and Group B with high GDS scores. Groups were compared witheach other and also with the control group consisted of 36 normal subjectswith the neuropsychological tests evaluating the subdomains of the cognitivefunctions. There were statistically (ANOVA, p > 0.05) significant differencebetween the groups. In control group and Group A there was no correlation(Pearson correlation, p>0.05) between the GDS and neuropsycological testscores, where a significant correlation (Pearson correlation, p>0.05) wasfound between the GDS scores and neuropsychological tests vulnarable toattention, memory and executive functions in Group B (Pearson correlation,p