Subglottik travma sonrası uygulanan sistemik ve topikal halofuginonun fibrozis gelişimini önlemedeki etkisi
Efficiacy of systemic and topical halofuginone application in preventing fibrosis after subglottic trauma
- Tez No: 194494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLA GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
VII. ÖZETLarengotrakeal stenozlar Kulak Burun Boğaz hekimlerinin meslek yaşantılarıboyunca karşılaşabilecekleri çözümü en güç hastalık gruplarından biridir.Tedavisinde birçok yöntem denenmesine karşılık halen tedavi yöntemi üzerindegörüş birliğine varılamamıştır. Antifibrotik etkisi kanıtlanmış olan Tip I kollajen sentezinhibitörü olan halofuginon, subglottik travma sonrası stenoz gelişimini önlemedealternatif çözüm sunan ve ümit veren yeni bir etken madde olabilir.Çalışmamızda sistemik ve topikal halofuginon uygulamasının larengotrakealhasarlarda meydana gelen fibrozisi önlemedeki etkinlikleri değerlendirildi. Otuz ratçalışma ve kontrol grubu olarak iki ana gruba ayrıldı. Çalışma grubu subglottik hasarsonrası sistemik halofuginon uygulanan A grubu (n=14) ve topikal halofuginonuygulanan B grubu (n=8) olarak ikiye ayrıldı, kontrol grubu da subglottik hasaroluşturulup ilaç verilmeyen C grubu (n=6) ve hiçbir işlem uygulanmayan D grubu(n=2) olmak üzere ikiye ayrıldı. Tüm ratlar genel anestezi altında ameliyat edildi. A, Bve C grubundaki tüm ratların subglottik bölgeleri mukoza, submukoza ve krikoidkıkırdak perikondriyumunu içerecek şekilde travmatize edildi. A grubuna 30 günboyunca 0,1 mg/kg/gün olacak şekilde intraperitoneal halofuginon uygulandı, Bgrubuna ise travma uygulanması anında topikal olarak 5 dakika süreyle pamuğaemdirilmiş 30 mg/dl konsantrasyonda halofuginon solusyonu uygulandı. C grubunaposttravmatik ilaç uygulanmadı. D grubuna ise hiçbir işlem uygulanmadı.Tüm ratlar ameliyat sonrası 30. günde genel anestezi altında sakrifiye edildi.Larenksleri çıkarıldı, ışık mikroskobisi ile epitelizasyon, inflamasyon ve nekrozaçısından aynı patoloji uzmanı tarafından değerlendirildi. Fibroz, bilgisayar ortamındaImageJ 1,36b görüntüleme programı ile ölçüldü. Bulguların istatistiksel analizleri içinSPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 11.0 programı kullanıldı.52Halofuginon uygulanan bütün ratlarda subglottik bölgede respiratuvarreepitelizasyon tam olarak tespit edildi ve hiçbir ratta epitel metaplazisi saptanmadı.Sistemik ve topikal halofuginon uygulanan çalışma grubu ile kontrol gruburatların subglottik bölgelerindeki inflamasyon skorları arasında anlamlı farksaptanmadı (p>0,05). Çalışmamızda hiçbir ratta subglottik bölgede nekrozgözlenmedi.Morfometrik ölçümlerde sistemik ve topikal halofuginon uygulanan A ve Bgrupları ile halofuginon uygulanmayan C grubunun subglottik bölgelerindeki fibrozisindeks ortalamaları arasında ileri derecede anlamlı fark saptandı (p0,05).Çalışmamızda larengotrakeal stenoza yol açan fibrozis oluşumunu azaltmadahalofuginonun sistemik veya topikal uygulamasının eşit derecede etkili olduklarısonucuna varıldı.53
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARYEfficiacy of systemic and topical halofuginone application in preventingfibrosis after subglottic traumaLaryngeotracheal stenosis is one of the most difficult to treat disease groupsencountered by otolaryngologists. Although various methods have been tried, noconsensus has been reached on treatment. Halofuginone, an inhibitor of Type Icollagen synthesis with proved antifibrotic effect, might be a hopeful alternativeagent in preventing stenosis following subglottic trauma.Effectiveness of systemic and topical application of halofuginone in preventingfibrosis following laryngotracheal injury was evaluated in our study. Subglottictrauma was induced by traumatising the mucosa, submucosa and pericondrium ofsubglottic regions of rats under general anesthesia. Thirty rats were divided intotwo main groups as study and control groups. Study group was divided into twosubgroups; in Group A (n=14), 0,1 mg/kg halofuginone was intraperitoneally appliedfor 30 days following subglottic trauma and in Group B (n=8), A cottonoid soaked in30 mg/dl halofuginone solution was topically applied for 5 minutes following subglottictrauma. Control group was divided into two subgroups; in Group C (n=6), no drugwas applied following subglottic trauma and no procedure was applied to Group D(n=2).All rats were sacrified on the 30th postoperative day. Their larynx were excisedand evaluated by the same pathologist under light microscope for epitelisation,inflammation and necrosis. Fibrosis was measured digitally by ImageJ 1,36b imagingprogramme. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 11.0 wasused for statistical analysis.54Complete respiratory repithelisation was observed in all halofuginone appliedrats as no ephitelium metaplasia was seen in any rats.No significant difference was found between the subglottical inflammationscores of systemically and topically halofuginone applied study groups and thecontrol group (p>0,05). Necrosis in the subglottic area was not observed in any rats.There was extremely significant difference between the subglottical fibrosisindex scores of study and control groups (p0,05).In conclusion; systemic and topical application of halofuginone is equallyeffective in preventing fibrosis following subglottic trauma. But further studies arerequired to evaluate the long term results of systemic and topical application ofhalofuginone, its potential systemic toxicity and effects on mature fibrosis.55