İlaç almayan obsesif kompulsif bozukluklu hastaların nöropsikolojik değerlendirilmesi
Neuropsychological assessment of OCD patients without medication
- Tez No: 194495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT BAŞAR SEMİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: OKB hastaları uygulanan görüntüleme yöntemleri ve nöropsikolojik testler,nabu hastaları fronto-striatal-talamik döngülerde özgül bir patolojiye sahip olduğn unuortaya koymaktadı Bu çalır. şmada, mevcut patolojiyle iliş OKB'ye özgül birkilinöropsikolojik profilin varlıı ve bu profilin hastalıı semptom şğnı ğn iddetiyle ilişkisininortaya konulmasıamaçlanmı r.ştıYöntem: GATA Haydarpaş Eğa itim Hastanesi Psikiyatri Polikliniğ Mayı 2005-ine sMayı 2006 tarihleri arası ayaktan başs nda vuran ve DSM-IV tanıölçütlerine göre ilkkez tanıalan 16 yeni OKB hastası şçalımaya alı . Kontrol grubu ise hasta grubuylandıel tercihi, yaş eğ, itim, zekâ düzeyi açı ndan eş en 16 sağ klısı leş lı denekten oluştu.Deneklere uygulanan nöropsikolojik batarya, başca yürütücü işlı levler, bellek işlevlerive görsel-mekânsal işlevleri ortaya koymak üzere tüm biliş alanları erlendirensel değtestleri [sı yla Sayırası menzili testi, Çizgi yönünü belirleme (JLO) testi, Kontrollu oralkelime asosiyasyon (K-A-S) testi, Wisconsin kart eşleme testi (WKET), Stroop testi,Sözel bellek süreçleri testi (SBST), Weschler görsel bellek alt testi (WMS-VI)]içermekteydi.Bulgular: Hasta grubu kontrol grubuyla karşlaş rı ğnda; K-A-S,ı tıldıı Stroop-renklidikdörtgenlerin rengini söyleme alt testinde, çizgi yönünü belirleme testinde, WKET-toplam perseveratif olmayan hata sayı alt parametresinde, SBST - öğsı renme puanı,kendiliğinden hatırlama puanı öğ, renme yanlışpuanı parametrelerinde, WMS-VIaltgörsel bellek testinde istatistiksel fark saptanmı r. Bunun dııştı şnda, YBOKÖ değerleriile WMS-VI görsel bellek testi puanları toplam perseveratif olmayan hata sayıve sıarası istatistiksel açı anlamlı iliş saptandında dan bir ki .Sonuç: OKB hastaları sözel akılı uzaysal-mekânsal ve zihinsel geri getirmenda cık,işlevleri ile yürütücü işlevlere ikincil sözel ve görsel bellek işlevlerinde bozulmasaptanmı r. Ayrı OKB şştı ca iddetiyle görsel bellek işlevleri ve toplam perseveratifolmayan hata sayı alt parametresi arası ise negatif bir iliş saptanmı r.sı nda ki ştı
Özet (Çeviri)
Purpose: Neuropsychological assessment and neurological imagining studiesapplied to OCD patients show that these patients have fronto-striato-thalamicnetwork pathologies. In this study, the relation between a specific neuropsychologicalprofile related to OCD and the symptom severity of this profile is aimed to be clarifiedDesign: New diagnosed 16 OCD outpatients are involved in this study. Thesepatients have visited GATA Haydarpasa Training Hospital Psychiatry Servicebetween May 2005-May 2006. The control group, 16 patients, is matched to patientgroup according to age, education level, handedness, IQ level. Neuropsychologicalbattery, which is applied to the patients, evaluated all cognitive domains. This batteryespecially measured executive, memory, visio-spatial functions. This battery,contains Digit Span, Judgement Line Orientation, Controlled Oral Word Associationtest, Wisconsin Card Sorting test, Stroop test, Verbal Memory Duration test,Weschler Visual Memory test.Results: The OCD group differs, when compared to the control group according tofollowing tests: K-A-S test, Stroop-colored rectangle choosing sub-test, judgementline orientation test, WCST non-perseverative errors, Verbal Memory Duration test-learning score, spontaneous recall score, mislearning score subparameters,Weschler Visual Memory test statistically meaningful. Besides; differences betweenYBOCS test scores and Weschler Visual Memory test scores with total non-perseverative errors score are found to be statistically meaningful .Conclusion: Impairment of verbal fluency, Visio-spatial and cognitive retrievalfunctions is determined in OCD patient group. And also deterioration of verbal andvisual memory functions secondary to executive functions. Also, between, OCDseverity and visual memory functions and total non-perseverative error scores resultshave a controversial relation as well.KAYNAKLAR