Elektif sezeryan uygulanan olgularda genel ve rejyonel anestezinin yenidoğan üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of general and regional anesthesia on newborns in elective caesarean section
  1. Tez No: 194493
  2. Yazar: TARIK PURTULOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER DAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde sezeryan uygulanacak olgulara anestezik yaklaşım olarakhem genel hem de rejyonel anestezi (spinal, epidural ve kombine spinal-epidural) teknikleri uygulanmaktadır. Çalışmamızda; elektif sezeryan uygulananolgularda, genel ve rejyonel anestezinin yenidoğan üzerine etkilerini araştırmayıamaçladık.Çalışmaya elektif sezeryan uygulanan 52 hasta dahil edildi. Olgularrastgele iki gruba ayrıldı. Grup I (n=26) olgulara rejyonel anestezi (RA) ve GrupII olgulara (n=26) genel anestezi (GA) uygulandı. Grup I olgulara L4-5 veya L3-4aralığından 2-2,2 ml % 0.5 hipertonik bupivakain (Marcain Heavy ®) ile spinalanestezi uygulandı. Grup II GA olgulara, monitörizasyonu takiben 3 dakika %100 O2 ile preoksijenizasyon uygulandı. Anestezi indüksiyonunda; 2 mg/kgpropofol, 0,6 mg/kg rokuronyum uygulandı. Kas gevşemesi sağlandıktan sonrakrikoid bası yapılarak endotrakeal entübasyon gerçekleştirildi. Anestezi idamesi%50 O2 ve %50 N2O ile Sevofluran (ET Sevofluran %1-1,5 olacak şekilde) ilesağlandı. Gereğinde kas gevşemesi için ek doz 0,15 mg/kg rokuronyumuygulandı. Bebek çıktıktan sonra olgulara analjezik olarak 1-1,5 mcg/kg I.V.Fentanyl® uygulandı. Her iki gruba da bebek çıktıktan sonra 10 ünite oksitosinI.V. yapıldı. Ayrıca ilave her bir litre sıvıya 10-20 ünite oksitosin eklendi. Her ikigrubun indüksiyon sonrası 0, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40 ve 45. dk'lara aithemodinamik parametreler (KAH, OAB, SPO2) kaydedildi.Her iki gruba ait tüm olgulardan, doğumu takiben göbek kordonundankarşılıklı olarak klemplenmiş kordon parçası alınarak, umblikal arterden 6 ml kanörneği alındı. Alınan örneklerden kan gazı analizi (Stat Profile 9, USA cihazı ile)48yapıldı. Aynı örnekten ayrıca, ALT, AST, kreatin kinaz, total kortizol düzeylerisaptandı.Yenidoğanın değerlendirilmesi bir pediatrist tarafından yapıldı ve 1. ve 5.dk. APGAR skorları kaydedildi.Çalışmamızda; her iki gruba ait kan gazı(pH, PO2, PCO2, Bikarbonat,BE), APGAR skorları, kreatin kinaz, ALT, maternal ortalama tansiyon değerlerive maternal kalp atım hızları benzer bulundu. AST, total kortizol değerlerindeistatistiksel olarak farklılık görülmekle beraber her iki grupdaki değerler normalsınırlarda idi.Sonuç olarak, çalışmamız göstermektedir ki, elektif sezeryanoperasyonlarında uygulanan her iki anestezik yöntemin, maternal hemodinamive fetal iyilik açısından birbirine belirgin üstünlükleri bulunmamaktadır. Her ikiyöntemin avantaj ve dezavantajları, hastada mevcut olan patolojiler,operasyonun aciliyeti gibi faktörler, anestezistin deneyimi ve hastanın tercihi gözönünde bulundurularak hangi anestezi yönteminin uygulanacağına kararverilmelidir.49
Özet (Çeviri)
For caesarean section (S/C) general and regional anesthesia techniques(spinal, epidural, combined spinal-epidural) are both preferred recently. Bothanesthetic techniques have same advantages and disadvantages. In our studywe aimed to investigate the effects of general and regıonal anesthesıa onnewborns of the mothers undergoing elective caesarean sectıon.We studied 52 term partrutients undergoing elective S/C. Patients wereallocated randomly to Group I(n=26) regional anesthesia and Group II (n=26)general anesthesia. Group I mothers were given 2-2,2 ml %0.5 intrathecalhypertonic bupivacaine(Mercaine Heavy). In Group II %100 O2 wasadministered for 3 minutes after standart monitorisation. For induction of generalanesthesia 2mg/kg propofol, 0.6 mg/kg rocuronium were administered. Aftermuscle relaxation intubation was performed with cricoid pressure. Formaintenance %50 N2O in oxygen and sevoflurane (end-tidal consantration waskept between %1-%1,5) were used. 0.15 mg/kg rocuronium was adminesteredduring maintanence if needed. After delivery 1-1,5 mcg/kg fentanyl was addedfor analgesia. In both groups 10 IU IV oxitosin was adminestered and infused ina concentration of 10-20 IU/L.After induction of anesthesia hemodynamic parameters (HR, MAP,SPO2)were recorded in both groups every five minutes for 45 minutes.Fallowing delivery 6 ml blood was collected from the distally andproximally clamped part of the umblical chord. Blood gases, ALT, AST, CK, totalcortisol levels were studied from the samplesEvaluation of the newborn was performed by a pediatrician with APGARscores 1. and 5. minutes In our study the results of bloodgases50(pH,PO2,PCO2,HCO3,BE), APGAR scores, CK, ALT, maternal mean arterialpressures and maternal heart rates were smilar in both groups(P>0.05). InGroup II levels of AST and total cortisol were higher than Group I. this elevationwas statistically significant. But in both groups AST and total cortisol levels werein normal ranges.Our study suggest that theese anesthesic techniques for elective S/C arenot superior to each other in terms of maternal hemodynamics and fetaloutcome. Both techniques has advanteges and disadvantages. The factors likemothers comorbidities, urgency of the operation, the mother?s choice and theskills of the anesthesiologist will play role in deciding which technique to use.51