Eldeki eklem içi, deplase, çok parçalı kırıkların tedavisinde P&R (pins and rubbers) traksiyon sistemi
The P&R(pins and rubbers) traction system in the treatment of comminuted, displaced and intraarticular fractures in the hand
  1. Tez No: 194498
  2. Yazar: CENGİZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KIRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi veTravmatoloji Servisi'ne, 1994 ve 2006 yılları arasında eldeki çok parçalı, deplase,eklem içi falanks kırığı ve kırıklı-çıkığı teşhisi konarak tedavi edilmiş, 33 vakanınprospektif olarak takip neticelerinden elde edilen bulgular değerlendirildi.Çalışmamıza dahil ettiğimiz vakaların, 28 tanesinde parçalı, deplase, eklem içifalanks kırığı ve 5 tanesinde kırıklı-çıkığı vardı. Üst ekstremitede eşlik eden başka birkırık yoktu. Takibini yapabildiğimiz 33 hastanın sadece kırığı olan 28 tanesi Suzuki vearkadaşlarının tarif ettiği ?pins and rubbers? traksiyon sistemi ile, kırıklı-çıkığı olan 5tanesi ise yine Suzuki ve arkadaşlarının tarif ettiği ?modifiye pins and rubbers?traksiyon sistemi ile tedavi edildi.Çalışmamıza dahil olan hastaların biri dışında hepsi erkekti. Yaşları 9 yıl ile 57yıl arasında idi. Toplam 17 hastanın sol, 16 hastanın sağ tarafında kırık vardı.Çalışmaya dahil ettiğimiz vakaların altısı Tip 1 açık kırıktı, diğer tüm vakalarkapalı kırıktı. Kırıkla P&R traksiyon sistemi uygulanması arasında geçen süreortalama 5 gündü (dağılım 1-20 gün).Kontrol muayenelerinde, hem klinik hem de radyolojik olarak değerlendirilenhastalarımızın takip süresi 4-72 ay arasında değişmekte olup, ortalama takipsüremiz; 17.8 aydır.Alternatif tekniklerle karşılaştırıldığında, bu tip kırıkların ?pins and rubbers?traksiyon sistemi ile tedavisi, uzun dönemde mükemmel fonksiyonel sonuçlar için engüvenilir yöntemdir. Elde ettiğimiz fonksiyonel sonuçlar literatürle karşılaştırılabilirniteliktedir.Çalışmamızdan çıkartılan tüm sonuçlara göre; tedavisi halen tartışmalı olaneldeki çok parçalı, deplase ve eklem içi falanks kırıkları ve kırıklı-çıkıklarınıntedavisinde, Suzuki ve arkadaşlarının tarif ettiği ?pins and rubbers? ve modifiye ?pinsand rubbers? traksiyon sisteminin avantajlı, etkili, basit, uygulaması kolay, ucuz vegüvenilir bir metod olduğuna inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Thirty three patients with displaced, comminuted and intraarticularfractures of the phalangeas in the hand who admitted to the Departmentof Orthopaedics and Traumatology of the Gülhane Military MedicalAcademy Haydarpaşa Training Hospital between 1994 and 2006 weretreated with surgical methods. In this study the clinical and radiologicalfindings of these patients were evaluated prospectively.Twenty eight of all our patients had displaced, comminuted andintraarticular fractures of the phalangeas in the hand and five hadfracture-dislocations of the similar digits. There were no accompanyinginjuries of the upper extremity. Twenty eight of 33 with fracture only weretreated with the ?pins and rubbers? traction system described originallyby Suzuki and et al and , the other 5 with fracture-dislocation weretreated with ?modified pins and rubbers? traction system again describedby Suzuki and et al.All of the patients were male except one. The ages of the patientswere ranged between 9 and 57. While 17 of the fractures were on the leftside, the others were on the right side.Six of all the fractures were Type 1 open fractures and the otherswere closed fractures. The mean time between the time of injury andsurgery was 5 days (range 1-20 days).The patients were evaluated according to clinical and radiologicalresults. The avarage follow up period was 17.8 months ( range: 4-72months).Compared with alternative techniques, we believe that the ?pinsand rubbers? traction system gives the best chance for superiorfunctional results of these fractures in the long term. The results are inour hands comparable to those reported in the literature.To sum up we do believe that the management of displaced,comminuted and intraarticular fractures and fracture-dislocations of thephalangeas in the hand is still being a formidable dilemma. We alsoconcluded that the ?pins and rubbers? and the ?modified pins andrubbers? traction system described originally by Suzuki and et al is aneffective, simple, easy to apply, cheap, dependable method withnumerous advantages in the treatment of displaced, comminuted andintraarticular fractures and fracture-dislocations of the phalangeas in thehand.